ДепартаментНационална и международна сигурност
Дипломиране
Дипломирането на студентите, обучаващи се в бакалавърските и магистърските програми на департамента се извършва при спазване на изискванията на Наредбата за учебния процес на НБУ и Стандарта за завършване на образователно-квалификационна степен.
Студентите придобиват право за дипломиране след семестриално завършване на програмата и получаване на пълния брой необходими кредити, които са разпределени съгласно схемата на програмата.
Студентите с общ успех от курса на обучение над много добър 4.50 имат право на избор за дипломиране с дипломна теза или с държавен изпит. Студентите с общ успех от курса на обучение под много добър 4.50 задължително се дипломират с държавен изпит.
При дипломиране с дипломна теза (бакалавърска или магистърска) към заявлението за дипломиране, в което се формулира нейното заглавие (темата), се прилагат и:
- Работен вариант на увод (идеен проект), в който следва бъде изяснена актуалността на темата, ясно да бъдат формулирани обект и предмет на изследване, цел и задачи, основна теза (твърдение), която ще се защитава. Може да бъдат посочени възможни изследователски подходи и методи, както и ограничения и/или допускания.
- Работно съдържание (план) на бакалавърската/магистърската теза – предварителна структура, разпределена по глави и под-части;
- Списък на литературни източници, които ще бъдат използвани в хода на работата – минимум 30 на брой, които могат да включват книжни и електронни трудове, изследвания, статии, нормативни и поднормативни документи, сайтове на официални институции и др. Важно е поне 1/3 източниците да са на български език.
Дипломантът и научният ръководител предлагат за одобрение от Програмния съвет дипломна теза (бакалавърска или магистърска) със заглавие, което не трябва да е защитавано през последните 3 години от датата на подаване на заявлението.
Програмният съвет може да предложи промяна на заглавието, както и да определи друг научен ръководител.
Съгласно Стандарта за завършване на образователно-квалификационна степен", Приложение № 8 към Наредба за учебния процес в НБУ, чл. 8 и 9, дипломантът разработва своята теза под ръководството на научния ръководител. Когато е готов, дипломантът предава разработената теза на научния си ръководител, който проверява дали тя отговаря на изискванията за плагиатство, разписва титулната страница на тезата и я депозира в департамента не по-късно от четири седмици преди датата за защита. Ако научният ръководител открие, че в разработката има плагиатство или некоректно цитиране, както и ако според него тя не отговаря на минималните и специфичните изисквания за защита, има право да не подпише титулната страница и в писмен отзив да опише обстоятелствата, поради които е отказал. Неподкрепена от научния ръководител дипломна теза не се включва в защита. При неподкрепена дипломна теза студентът има право да си избере нова тема (заглавие) и научен ръководител.
Защитата на дипломните тези и държавния изпит се провеждат от комисии, включващи най-малко трима членове, двама от които са щатни хабилитирани преподаватели в НБУ. В комисиите може да се включи и представител на съответната професионална общност. Съставът на комисиите се назначава със заповед на декана на съответния факултет.
Съгласно чл. 17-19, Комисията определя оценката въз основа на представената дипломна теза, мненията на научния ръководител и рецензента и способността на кандидата да защити позициите си. Ако чрез рецензията или по време на самата защита се установи висока степен на плагиатство, или че тезата не отговаря на изискванията, комисията има право да оцени тезата с оценка Слаб (2). Студент, който е получил оценка Слаб (2) или желае да повиши оценката си, се явява на друга защита с нова теза, нов научен ръководител и нов рецензент.
Резултатите от дипломирането се обявяват на студентите в деня на провеждане на защитата на дипломните тези и държавния изпит.
Стандарт за завършване на образователно-квалификационна степен
- Дати за явяване на държавни изпити и защити
БП „Гражданска и корпоративна сигурност“
БП"Обществен ред и местно самоуправление"
БП"Регионална и общинска сигурност"
МП „Национална и международна сигурност“
МП „Организация на антитерористичната дейност в публичния и частния сектор“
МП „Противодействие на престъпността и тероризма“
МП „Компютърни технологии в сигурността и отбраната“
МП „Киберсигурност"
МП "Криминология и политики за превенция на престъпността"
Държавен изпит за бакалаври и магистри - на 8 ноември 2024 г., от 09:40 ч.
Защити на бакалавърски и магистърски тези - на 8 ноември 2024 г., от 09:40 ч.
Заявление за одобрение на теми за защита на бакалавърски и магистърски дипломни тези - срок 12 юли 2024 г.
Срок за представяне на готова дипломна тези – 30 септември 2024 г. 1 хартиен носител и 2 електронни носителя.
Заявление за допускане на държавен изпит. Срок за представяне на заявление в офис 202 и офис 203, корпус 2 - 30 септември 2024г.Такса за държавен изпит и защита на бакалавърска степен - 100 лв - в касата на университета, офис 201, 209, к. 1
Такса за държавен изпит и защита на магистърска степен - 150 лв - в касата на университета, офис 201, 209, к. 1Важно: Студентите, които се явяват на държавен изпит или защита на дипломна теза до 1 каледарна година от последния платен семестър, са освободени от горепосочените такси.
Провеждане на държавен изпит и дипломна защита - зала 305, 2 корпусДържавен изпит за бакалаври и магистри - на 7 февруари 2025 г., от 09:40 ч.
Защити на бакалавърски и магистърски тези - на 7 февруари 2025 г., от 09:40 ч.
Заявление за одобрение на теми за защита на бакалавърски и магистърски дипломни тези - срок 11 октомври 2024 г.
Срок за представяне на готова дипломна тези – 20 декември 2024 г. 1 хартиен носител и 2 електронни носителя.
Заявление за допускане на държавен изпит. Срок за представяне на заявление в офис 202 и офис 203, корпус 2 - 20 декември 2024г.Такса за държавен изпит и защита на бакалавърска степен - 100 лв - в касата на университета, офис 201, 209, к. 1
Такса за държавен изпит и защита на магистърска степен - 150 лв - в касата на университета, офис 201, 209, к. 1Важно: Студентите, които се явяват на държавен изпит или защита на дипломна теза до 1 каледарна година от последния платен семестър, са освободени от горепосочените такси.
За часа и залите ще бъдете информирани допълнително.Държавен изпит за бакалаври и магистри - на 30 май 2025 г., от 09:40 ч.
Защити на бакалавърски и магистърски тези - на 30 май 2025 г., от 09:40 ч.
Заявление за одобрение на теми за защита на бакалавърски и магистърски дипломни тези - срок 14 февруари 2025 г.
Срок за представяне на готова дипломна тези – 25 април 2025 г. 1 хартиен носител и 2 електронни носителя.
Заявление за допускане на държавен изпит. Срок за представяне на заявление в офис 202 и офис 203, корпус 2 - 25 април 2025г.Такса за държавен изпит и защита на бакалавърска степен - 100 лв - в касата на университета, офис 201, 209, к. 1
Такса за държавен изпит и защита на магистърска степен - 150 лв - в касата на университета, офис 201, 209, к. 1Важно: Студентите, които се явяват на държавен изпит или защита на дипломна теза до 1 каледарна година от последния платен семестър, са освободени от горепосочените такси.
За часа и залите ще бъдете информирани допълнително.Държавен изпит за бакалаври и магистри - на 12 сепетмври 2025 г., от 09:40 ч.
Защити на бакалавърски и магистърски тези - на 12 сепетмври 2025 г., от 09:40 ч.
Заявление за одобрение на теми за защита на бакалавърски и магистърски дипломни тези - срок 23 май 2025 г.
Срок за представяне на готова дипломна тези – 1 август 2025 г. 1 хартиен носител и 2 електронни носителя.
Заявление за допускане на държавен изпит. Срок за представяне на заявление в офис 202 и офис 203, корпус 2 - 1 август 2025г.Такса за държавен изпит и защита на бакалавърска степен - 100 лв - в касата на университета, офис 201, 209, к. 1
Такса за държавен изпит и защита на магистърска степен - 150 лв - в касата на университета, офис 201, 209, к. 1Важно: Студентите, които се явяват на държавен изпит или защита на дипломна теза до 1 каледарна година от последния платен семестър, са освободени от горепосочените такси.
За часа и залите ще бъдете информирани допълнително.- Заявление за явяване на държавни изпити и защити
- Конспект за държавен изпит за БП "Гражданска и корпоративна сигурност"
Конспект - Гражданска и корпоративна сигурност - за випуск 2017-18 и следващите
Конспект - Гражданска и корпоративна сигурност - за всички випуски до 2016-17 вкл.
- Конспект за държавен изпит за МП "Противодействие на престъпността и тероризма"
Конспект - Противодействие на престъпността и тероризма - за випуск 2023-24
Конспект - Противодействие на престъпността и тероризма - за всички випуски до 2022-23 вкл.
- Конспект за държавен изпит за МП "Национална и международна сигурност"
Конспект - Национална и международна сигурност - за випуск 2023-24
Конспект - Национална и международна сигурност - за випуски от 2019-20 до 2022-23 вкл.
Конспект - Национална и международна сигурност - за всички випуски до 2018-19 вкл.
- Конспект за държавен изпит за МП "Киберсигурност"
Конспект - Кибесигурност - за випуск 2021-22 и следващите
Конспект - Кибесигурност - за випуски от 2017-18 до 2020-21 вкл.
- Конспект за Държавен изпит за МП "Криминология и политики за превенция на престъпността"
Конспект -Криминология и политики за превенция на престъпността - за випуск 2023-24
Конспект - Криминология и политики за превенция на престъпността - за всички випуски до 2022-23 вкл.
- Процедура за провеждане на държавен изпит - бакалавър
1.Условие за подаване на документи за явяване на държавен изпит е студентът да е събрал 240 кредити от курсовете, включени в програмата на приемния му випуск или от индивидуалния план, изготвен от програмен директор.Студентите подават молби за явяване на държавен изпит най-късно 25 работни дни преди насрочената дата за провеждане на държавен изпит.
2. Държавен изпит се провежда за студенти с общ семестриален успех не по-висок от мн. добър 4.50. Студентите с общ успех от семестриалните изпити по-висок от 4.50 избират между защита на бакалавърска теза и държавен изпит.3. Държавният изпит се организира в рамките на четири редовни дипломни сесии, както следва:
-
м. януари
- м. април
- м. юли
- м. септември
4. Държавният изпит е писмен и устен. Той се провежда по конспект, изработен от комисия от трима хабилитирани преподаватели, одобрен от съвета на департамент „Национална и международна сигурност“ и приет от ФС на Бакалавърски факултет. Конспектът за държавен изпит включва въпроси от изучаваните курсове.
5. Писмената част на държавния изпит е върху три въпроса от конспекта, които се изтеглят от студент в присъствието на членовете на комисията в залата /или в една от залите/, в която се провежда държавния изпит.
6. Устният изпит се провежда върху предадената писмена работа и други въпроси от конспекта.
7. Конспектът за държавен изпит се състои от 15 обобщаващи теми. Всяка тема включва въпроси от няколко сродни курса. Към всяка тема е включен списък на препоръчителна литература.
8. Конспектът за държавен изпит се публикува в интегрираната информационна система и MOODLE - НБУ не по-късно от три месеца преди неговото провеждане.
9. Държавният изпит се провежда пред изпитни комисии от хабилитирани и нехабилитирани преподаватели, определени със заповед на декана на БФ като хабилитираните са не по-малко от двама.
10. Датата за държавен изпит, както и съставите на комисиите се назначават със заповед на декана на Бакалавърски факултет по предложение на директора на програмния съвет.
11. Продължителността на държавния изпит е три часа.
12. Студентите от четвърта година на програма на “Гражданска и корпоративна сигурност” подават заявление /по образец/ за явяване на държавен изпит при програмните директори /офис 203, 2 корпус/
13. Заявленията се приемат всеки работен ден в приемното време на програмните директори.
14. В страницата на департамент „Национална и международна сигурност“ – линк Държавни изпити и защита на бакалавърски и магистърски тези се качват:
• Процедурата за провеждане на държавен изпит;
• Конспектът за държавен изпит;
• Залите за писмен изпит;
• Списъци на студенти по комисии и зали за устен изпит.
15. Комисиите провеждат изпита според тази процедура и със съдействието на секретаря на департамент „Национална и международна сигурност“.
16. Преди започване на изпита председателят на изпитната комисия инструктира допълнително студентите за провеждането на изпита според тази процедура.
17. В деня на изпита студентите са длъжни да заемат местата си в определените зали не по-късно от 8:45. Разпределение на студентите по зали се поставя на информационното табло пред офис 202 – 2 корпус сутринта преди изпита. Не се допускат в залата студенти след началото на държавния изпит.
18. Забранява се внасянето и използването на електронни калкулатори, мобилни телефони, пейджъри и друга съобщителна техника.
19. Всеки студент е длъжен да носи със себе си документ за самоличност, който да представи при влизане в залата на квесторите, химикалка пишеща синьо.
20. Преди началото на изпита секретаря на департамента организира раздаването на предварително подпечатани с печат на НБУ карирани листа.
21. Във времето до изтегляне на въпросите член на комисията разяснява на студентите как ще протече изпита и кога ще бъдат обявени резултатите от него.
22. Изтеглянето на въпросите става от студент в присъствието на членовете на комисията в залата, в която се провежда държавния изпит.
23. Комисията записва изтеглените въпроси на дъската.
24. Продължителността на писмения изпит е 3 астрономични часа.
25. По време на изпита се пази пълен ред и тишина. На студентите е забранено да влизат в разговор с когото и да било или да приемат, предават или използват листчета.
26. На студентите, които говорят по време на изпита или правят опит за преписване, писмената работа се анулира.
27. Излизането до тоалетна става с разрешение на квесторите. При излизането си от залата студентите се придружават от квестор или член на комисията.
28. В случай, че студентите не могат да развият изтеглените въпроси, те могат да напуснат залата. Отказалият се студент получава слаба оценка и следва да заплати следващото си явяване на държавен изпит. При напускането на залата се пази пълен ред и тишина.
29. След обявяване края на изпита, всички са длъжни да престанат да пишат. Предаването на писмените работи става по ред, определен от квесторите.
30. Устният изпит се провежда върху предадената писмена работа и други въпроси от конспекта, не по-късно от три дни след провеждане на писмения изпит.
31. Датата, часа и залата за устен изпит са обявени на уебстраницата на департамента.
32. Резултатите от държавния изпит се обявяват след провеждане на устния изпит.
33. Писмените работи и устният изпит се оценяват по шестобална система, която включва: “Отличен” (6,00), “Много добър” (5,00), “Добър” (4,00), “Среден” (3,00) и “Слаб” (2,00). За успешно положен се смята изпитът, оценен най-малко със “Среден” (3,00).
34. Писмените работи от държавния изпит се съхраняват в департамент „Национална и международна сигурност“ в срок от 1 година от датата на провеждане на изпита.-
- Процедура за провеждане на държавен изпит - магистър
1. Условие за подаване на документи за явяване на държавен изпит е студентът да е събрал 105 кредити от курсовете, включени в програмата на приемния му випуск или утвърдените в индивидуалния план кредити, изготвен от програмните директори.
2. Държавен изпит се провежда за студенти с общ семестриален успех не по-висок от мн. добър 4.50. Студентите с общ успех от семестриалните изпити по-висок от 4.50 избират между защита на магистърска теза и държавен изпит.3. Държавният изпит се организира в рамките на четири редовни дипломни сесии, както следва:
-
м. януари
- м. април
- м. юли
- м. септември
4. Държавният изпит е писмен и устен. Той се провежда по конспект, изработен от комисия от трима хабилитирани преподаватели, одобрен от съвета на департамент „Национална международна сигурност“ и приет от ФС на Магистърски факултет.. Конспектът за държавен изпит включва въпроси от изучаваните курсове.
5. Писмената част на държавния изпит е върху три въпроса от конспекта, които се изтеглят от студент в присъствието на членовете на комисията в залата /или в една от залите/, в която се провежда държавния изпит.
6.Устният изпит се провежда върху предадената писмена работа и други въпроси от конспекта.
7. Конспектът за държавен изпит се състои от 15 обобщаващи теми. Всяка тема включва въпроси от няколко сродни курса. Към всяка тема е включен списък на препоръчителна литература, линкове към официални страници на институции за актуална информация, електронни Библиотеки и др.
8. Конспектът за държавен изпит се публикува в интегрираната информационна система и MOODLE - НБУ не по-късно от три месеца преди неговото провеждане.
9. Държавният изпит се провежда пред изпитни комисии от хабилитирани и нехабилитирани преподаватели, определени със заповед на декана на МФ като хабилитираните са не по-малко от двама.
10. Датата за държавен изпит, както и съставите на комисиите се назначават със заповед на декана на Магистърски факултет по предложение на ръководителя на департамент „Национална и международна сигурност“
11. Продължителността на държавния изпит е три часа.
12. Студентите от магистърските програми подават молба за явяване на държавен изпит при програмните директори.
13. Заявленията се приемат всеки работен ден от 9:30 до 17 часа (обедна почивка от 12:30 до 13:30) в приемното време на програмните директори.
14. В страницата на департамент „Национална и международна сигурност“– линк Държавни изпити и защита на бакалавърски и магистърски тези се качват:
• Процедурата за провеждане на държавен изпит;
• Конспектът за държавен изпит;
• Залите за писмен изпит;
• Списъци на студенти по комисии и зали за устен изпит.
15. Комисиите провеждат изпита според тази процедура и със съдействието на секретаря на департамента.
16. Преди започване на изпита председателят на изпитната комисия инструктира допълнително студентите за провеждането на изпита според тази процедура.
17. В деня на изпита студентите са длъжни да заемат местата си в определените за държавния изпит зали не по-късно от 8:45. Разпределение на студентите по зали се окачва пред офис 202 – 2 корпус в сутринта преди изпита. Не се допускат в залата студенти след началото на държавния изпит.
18. Забранява се внасянето и използването на електронни калкулатори, мобилни телефони, пейджъри и друга съобщителна техника.
19. Всеки студент е длъжен да носи със себе си документ за самоличност, който да представи при влизане в залата на квесторите, химикалка пишеща синьо.
20. Преди началото на изпита секретаря на департамента организира раздаването на предварително подпечатани с печат на НБУ карирани листа.
21. Във времето до изтегляне на въпросите член на комисията разяснява на студентите как ще протече изпита и кога ще бъдат обявени резултатите от него.
22. Изтеглянето на въпросите става от студент в присъствието на членовете на комисията в залата, в която се провежда държавния изпит
23. Комисията записва изтеглените въпроси на дъската.
24. Студентите отговарят на едни и същи въпроси, като ги преписват от дъската върху определените за развиването им листа.
25. Продължителността на писмения изпит е 3 астрономични часа.
26. По време на изпита се пази пълен ред и тишина. На студентите е забранено да влизат в разговор с когото и да било или да приемат, предават или използват листчета.
27. На студентите, които говорят по време на изпита или правят опит за преписване, писмената работа се анулира.
28. Излизането до тоалетна става с разрешение на квесторите. При излизането си от залата студентите се придружават от квестор или член на комисията.
29. В случай, че студентите не могат да развият изтеглените въпроси, те могат да напуснат залата. Отказалият се студент получава слаба оценка и следва да заплати следващото си явяване на държавен изпит. При напускането на залата се пази пълен ред и тишина.
30. След обявяване края на изпита, всички са длъжни да престанат да пишат. Предаването на писмените работи става по ред, определен от квесторите.
31. След приключване на писмения изпит студентите се разпределят пред залите с комисии и изчакват да бъдат повикани от комисията за устен изпит.
32. Устният изпит се провежда върху предадената писмена работа и други въпроси от конспекта не по- късно от три дни след провеждане на писмения изпит
33. Резултатите от държавния изпит се обявяват до 3 дни след неговото провеждане.
34. Писмените работи и устният изпит се оценяват по шестобална система, която включва: “Отличен” (6,00), “Много добър” (5,00), “Добър” (4,00), “Среден” (3,00) и “Слаб” (2,00). За успешно положен се смята изпитът, оценен най-малко със “Среден” (3,00).
35. Студентите могат да се запознаят с мотивите на комисията за поставянето на съответната оценка в срок до една седмица след полагане на изпита. Оценките не могат да бъдат променяни.
36. Писмените работи от държавния изпит се съхраняват в департамента в срок от 1 година от датата на провеждане на изпита.-
- Изисквания на департамент Национална и международна сигурност към съдържанието и оформянето на бакалавърски и магистърски тези
Чл. 5. Минималните изисквания към бакалавърска/магистърска теза от типа „теоретично и/или практическо изследване“ са:
(1) Теоретично и/или практическо изследване в област, пряко свързана със завършваната програма, чрез което дипломантът показва задълбочени и устойчиви знания и умения в областта, както и способността да създава и организира цялостен писмен текст в подходящия стилов регистър.
(2) Съдържателни изисквания:
a) ясно формулирани цел и задачи на изследването;
b) коректно позоваване и цитиране на ползваната литература;
c) последователно и логично изложение на предмета на тезата с теоретична и практическа част;
d) заключение, основано на изводи.(3) Структурни изисквания:
a) титулна страница, която включва: името на програмата, заглавието на работата, трите имена и факултетния номер на студента, името и фамилия на научния ръководител и годината на написване;
b) кратка анотация с максимален обем половин страница;
c) основна част с минимален обем 45 стр. за бакалавърска теза и 65 стр. за магистърска теза (при 1800 знака на стр.), съставена от: въведение; глави, изградени от параграфи, и заключение;
d) библиография, която включва цитираните източници;
e) справочен апарат, който включва бележки, приложения и др.Пълна информация относно изискванията на НБУ е налична в документа "Стандарт за завършване на образователно-квалификационна степен", Приложение № 8 към Наредба за учебния процес в НБУ, издание 1/22.02.2022 г., в сила от 01.03.2022 г., на сайта на НБУ.
- Информационни ресурси и услуги в библиотеката на НБУ
Библиотечен каталог, обединено търсене в бази данни, цитиране на източници, специализирани услуги тук
- КОНСПЕКТ за държавен изпит на БП "Регионална и общинска сигурност“
1. Форма за провеждане на държавен изпит по бакалавърска програма „Регионална и общинска сигурност“
Държавният изпит по бакалавърска програма „Регионална и общинска сигурност“ се организира и провежда в съотвествие с изискванията, посочени в Наредбата за учебния процес в НБУ и Стандарта за завършване на образователно-квалификационна степен. Изпитът се състои от две части – писмен изпит и устен изпит и се провежда по настоящия конспект, разработен от комисия на департамент „Национална и межуднародна сигурност“ и утвърден от Декана на Бакалавърски факултет на НБУ. В съдържанието на конспекта са включени теми, които са изучавани от студентите в хода на тяхното обучение и които дават възможност за проверка на придобтите знания и изградени компетенции. Темите в конспекта са разделени на теми от общата част на програмата и теми от специализациите на програмата. Писмената част на държавния изпит включва разработване на три въпроса (два от общата част и един от съответната специализация), които представляват обособени части от посочените в конспекта теми и които представител на студентите изтеглят в началото на изпита. Продължителността на писмената част на изпита е 3 (три) астрономически часа. Устната част на държавния изпит се провежда под формата на беседа с комисията върху темите от настоящия конспект. Крайната оценка от държавния изпит се определя на базата на оценките, получени на писмената и устната част.2. Теми за подготовка за държавен изпит по бакалавърска програма „Обществен ред и местно самоуправление“
2.1. Обща част на програмата
Тема 1. Институционални и правни аспекти на сигурността
1 Институциализацията на системите за сигурност като етап в тяхното развитие. Основни нормативни актове в областта на сигурността на Република България – класификация и основно съдържание.
2. Исторически етапи във формирането на съвременната национална система на сигурност. Конституционни, правни и институционни основи на функционирането на системата на сигурност на Република България. Правомощия на Народното събрание, Министерския съвет и Президента на републиката в областта на сигурността.
3. Нормативната уредба на правоохранителните органи и службите за сигурност в Република България.
Списък на препоръчителната литература
1. Христо Георгиев. Политика на сигурност на Република България в началото на21 век: теоретични и приложни аспекти. С., 2011
2. Т. Иванов. Мениджмънт на сигурността и отбраната. Университетско издателство”Стопанство”С., 2008
3. Г.Стефанов. Теория на международната сигурност. С., Изд. “Сиела”, 2008
4. Н. Слатински. Сигурността - същност, смисъл, съдържание. С., 2011Тема 2. Регионални аспекти на етнонационалната сигурност
1. Определение за конфликт. Модели на конфликта.
2. Етнонационални проблеми и конфликти в черноморската зона. Модел на конфликта в Украйна.
3. Традиции и тенденции в етническите и конфесионални конфликти на Балканите.
Списък на препоръчителната литература:
1. Гриневецкий, С.Р., С.С. Жилцов, И.С. Зонн. Черноморский узел. МО, Москва, 2007. с. 5- 13; В материалите, свързани с европейската инициатива за черноморския регион През април 2007 г. в този Черноморски район бяха включени Гърция, България, Румъния, Молдова, Украйна, Русия, Грузия, Армения, Азербайджан и Турция.
2. Димитров, Д., Конфликтология, Изд. Стопанство, УНСС, С., 2004
3. Дюлгерова, Н., М. Миланов, Черноморският регион в прехода към демокрация, сп. Геополитика, бр. 4, май, 2008
4. Карастоянов, Ст. и колектив, Регионална и политическа география на Балканските страни, гл. 1. ч. І, С., УИ”Св. Климент Охридски”, 2011
5. Кинг, Чарлз, История на Черно море, София, Изд. Захарий Стоянов, 2006
6. Мнацаканян, М.О., Национализм и глобализм. Национальная жизнь в современном мире, изд. АНКИЛ, М., 2009
7. Стойчев, Т., Етнонационални проблеми и националната сигурност в черноморската зона (доклад).Тема 3. Гражданско общество и граждански контрол
1. Гражданско общество. Държава. Сигурност.
2. Демократичен контрол над системата за национална сигурност
3. Принципът за разделението на властите в демократичната държава и
отражението му върху ефективността на управлението и контрола над системата за
сигурност.
Списък на препоръчителната литература:
1. Йордан Бакалов. Теоретичен модел на политиката за сигурност и граждански контрол в Република България Монография. С., Нов български университет. С., 2011
2. Йончев, Д. Слатински, Н. Бяла книга по въпросите на гражданския контрол във въоръжените сили, С., 1998
3. Йончев, Д., Слатински, Н. Демократичното общество и граждански контрол върху системата за национална сигурност (сравнителен анализ и културни особености).С.,1997
4. Кийн, Джон. Гражданско общество. С., ЛИК, 2002
5. Неновски, Нено. Гражданско общество – Държава - Право. С. ЛИК 1996
6. Рачев, В., О.Аврамов, И. Кръстев. Националната сигурност и демократизирането на гражданско-военните отношения в България. Кн.1, С., 1996
7. Силигман, Адам. Идеята за гражданско общество. С., Критика и хуманизъм 1995
8. Хънтингтън, С. Войникът и държавата, С., 1997Тема 4. Криза на ценностите и асиметрични заплахи
1. Асиметричният характер на съвременните конфликти.
2. Асиметричните заплахи - регионалните конфликти, киберпрестъпността и трансграничната организирана престъпност.
3. Политически и правни аспекти на борбата с асиметричните заплахи. Управление на дейностите и действията по борба с асиметричните заплахи.
Списък на препоръчителната литература
1. Христов, П. Проблеми на регионалната сигурност в условията на асиметричните опасности и заплахи. С., 2008
2. Цветков, Г. Концепция на НАТО за асиметрични военни действия. сп. С., Военен журнал, бр. 3, 2008
3. Дойков, Н. Основни препоръки и правила за поведение при терористични заплахи. С. 2010
4. Дойков, Н. Противодействие на тероризма. С. 2011
5. Дойков, Н. Управление на високорискови операции за неутрализиране на терористични заплахи и инциденти с опасни материали. С. 2014
6. http://www.interdisciplines.org/terrorism/papaers/Тема 5. Информационни и аналитични способности за сигурност
1. Съдържание и методика на информационно-аналитичната дейност
2. Методи, процедури и практики на аналитичната дейност
3. Работа с източници на информация. Сигурност на информацията
Списък на препоръчителната литература
1. Георгиев В. Информационно-аналитична дейност в сисемата за сигурност. С., Авангард, 2015
2. Дячки С. Информационна и аналитична дейност на специалните служби за сигурност. С., Албатрос, 2001
3. Радулов Н. Разузнавателен анализ. С., Аси Принт, 2013
4. Байрактаров М. Информационно-аналатична дейност в системите за сигурност в публичния и частния секторТема 6. Вътрешен ред и сигурност
1. Вътрешна сигурност на държавата-понятия,еволюция,съвременно съдържание.
2. Съвременни проблеми при осъществяване на политиката по поддържане на вътрешен ред и сигурност.
3. Публично-частното партньорство в дейностите по поддържане на вътрешния ред и сигурност.
4. Нормативна основа на вътрешния ред и сигурност,компетенции на държавните органи.
Списък на препоръчителната литература
1. Хр. Георгиев, Политика на сигурност на Република България в началото на 21 век: теоретични и приложни аспекти. С, Изд. Нов Български Университет, 2011
2. Йордан Бакалов. Теоретичен модел на политиката за сигурност и граждански контрол в Република България Монография. С., Нов български университет, 2011
3. Арабаджийски Н., Иванов Хр., Частна охранителна дейност. С, 1997
4. Н. Дойков, Лична безопасност в полицейската служба. (Тактика на оцеляването) С., 2007
5. Н. Дойков, Основи на тактическите действия в населени места. С. 2011
6. Илиев И., Управление на палицейските специални служби. С., 2002
7. Трифонов,Т., Кръстев,Г., Ралчев,Г, Търкаланов, Ю. “Основни функции, място, роля, цели и задачи на Национална служба Сигурност в съвременното общество”. С, 1997
8. Закон за функциониране и управление на системата за сигурност на Р. България
9. Закон за МВР
10. Правилник за приложение на закона за МВРТема7. Дискриминация и защита от дискриминация
1. Дискриминацията като социално явление - причини и механизми за проявяването й.
2. Правна уредба на защитата от дискриминация в Република България. Правомощия и дейност на Комисията за защита от дискриминация.
3. Политиката на ЕС и правните рамки за антидискриминацията. Защита на малцинствата и етническа дискриминация. Анализ на Европейската рамкова конвенция за защита на националните малцинства.
Списък на препоръчителната литература
1. Иван Игов.Дискриминацията като социално явление - причини и механизми за проявяването. Психологически измерения на дискриминацията.
2. Петър Василев. Видовете дискриминация и защитата срещу тях според практиката на съда на ЕС и Европейският съд по правата на човека
3. Конституция на Р България
4. Наказателен кодекс
5. Наказателно-процесуален кодекс
6. Закон на МВР
7. Закон за защита от дискриминация (загл. изм. - ДВ, бр. 68 от 2006 г.)
8. Годишен доклад на Агенцията за основните права за 2011 година
9. Сборник практика на комисията за защита от дискриминация
10. Наръчник по европейско право в областта на дискриминацията, 2010
11. http://ec.europa.eu/justice/discrimination/index_en.htm
12. http://ec.europa.eu/justice/gender-equality/index_en.htm
13. http://ec.europa.eu/justice/fundamental-rights/index_en.htm
14. http://fra.europa.eu/fraWebsite/home/home_en.htm#
15. http://www.non-discrimination.net/
16. http://www.equalitytribunal.ie/Database-of-Decisions/Тема 8. Информационна сигурност
1. Понятие за информационна сигурност. Видове сигурност.
2. Информационни ресурси. Заплахи за сигурността.
3. Противодействие на заплахите. Контрол на достъпа.
Списък на препоръчителната литература:
1. Лекционни материали МУДЪЛ.
2. Павлов, Г., К. Пудин, Информационна сигурност в организацията, Университетско издателство „Стопанство“, София, 2011
3. Павлов, Г., Защита на информацията, Университетско издателство „Стопанство“, София, 2010
4. Павлов Г., Информационни технологии в отбраната и сигурността, Унив. изд. "Стопанство", С., 2003Тема 9. Иновации и инвестиции в регионалната сигурност
1. Иновации и иновационен процес. Основни концепции за мениджмънт на иновации
2. Инвестиции и инвестиционен процес. Основни концепции за мениджмънт на инвестициите.
3. Планиране, избор и финансиране на инвестиционен процес.
Списък на препоръчителната литература:
1. Георгиев В. Иновации и инвестиции в сигурността. С., Авангард, 2013
2. Георгиев И., Ц. Цветков. Мениджмънт на фирмените иновации и инвестиции. С., Университетско издателство, 1997
3. Матеев М. Инвестиции в публичния сектор. София, 2003
Тема 10. Държавна служба в системите за сигурност
1. Същност на администрацията в сферата на Националната сигурност. Система и структура на администрацията на Националната сигурност в Република България.
2. Държавна служба в Министерство на вътрешните работи, Министерство на отбраната, Държавна агенция „Национална сигурност“, Държавна агенция „Разузнаване“ и Националната служба за охрана.
3. Формиране на държавните служителит в администрацията на националната сигурност. Професионална кариера на държавните служителите от администрацията на структурите от сферата на националната сигурност. Осигуряване на държавните служители в сигурността и отбраната.
Списък на препоръчителната литература:
1. Арабаджийски, Н. Администрация на сигурността и отбраната. Военно издателство, С. 2007
2. Асенов Б. Теория на разузнаването и контраразузнаването. - ВСУ „Черноризец Храбър”, 2008
3. Радулов Н. Специални разузнавателни средства. С., АСИ Принт, 2010
4. Радулов Н. Национална (не)сигурност. С., АСИ Принт, 20122.2. Специализация „Регионална сигурност и противодействие на престъпността“
Тема 1. Методи за подпомагане вземането на решение
1. Вземане на решение – основни понятия. Задачата за вземане на решение.
2. Процес на вземане на решение.
3. Анализ на решенията.
Списък на препоръчителната литература:
1. Лекционни материали МУДЪЛ.
2. Менгов, Г., Вземане на решения при риск и неопределеност, Жанет – 45, 2010
3. Тенекеджиев, К., Н. Николова, Вземане на решения – субективност, реалност и размита рационалност, Сиела, 2007
4. Бузов, В., Вземане на решения при кризи на сигурността. Модели и стратегии, Абагар, 2009Тема 2. Отбранително мобилизационна подготовка
1. Основи на мобилизацията.
2. Привеждане на въоръжените сили и страната от мирно на военно положение.
3. Отбранително-мобилизационна подготовка на страната - законова и нормативна уредба в Република България.
Списък на препоръчителната литература:
1. Димитър Салтиров. Йордан Аврамов. Отбранително мобилизационна подготовка. Шумен : Унив. изд. Епископ Константин Преславски. 2006.
2. Георги Бахчеванов. Система за национална сигурност. Държавни институции и оперативни компоненти. С., 2007
3. Галин Иванов. Административно осигуряване в сектора на отбрана. С., Дио Мира. 2016
4. Галин Иванов. Управление на личния състав във военните формирования. С., Дио Мира. 2016
5. Закон за отбраната и въоръжените сили на Република България
6. Закон за резерва на въоръжените сили на Република България (обн. ДВ. бр.20 от 9 Март 2012 г., в сила от 10.06.2012 г.)Тема 3. Специални разузнавателни средства
1. Значение на техническите методи за придобиване и защита на информацията. Основни оперативно-технически способи за провеждане на разузнавателна и контраразузнавателна дейност. Наблюдение и проследяване. Класификация на методите за подслушване.
2. Подслушване чрез предаване на информацията по радиоканал. Подслушване чрез предаване на информация по проводни линии. Насочени и специални микрофони. Телефонен контрол.
3. Контрол на информацията в компютърните мрежи. Контрол на пощенската кореспонденция. Белязване. Ред за използване на СРС.
Списък на препоръчителната литература:
1. Бойчев П. Техническо разузнаване. “Албатрос”, София 2003
2. Закон за Министерство на вътрешните работи
3. Закон за специалните разузнавателни средства
4. Асенов Б. Кипров П. Контраразузнаването. София изд. “Труд”. 2000
5. Бояджиев Т. Шпионажът като занаят. София, 2002Тема 4. Основи на криминологията
1. Развитие на криминологията. От древността към новото време и съвременни тенденции. Школи и направления в криминологията.
2. Престъпна дейност и престъпно поведение. Престъпност и причинно-следствени връзки. Изследване на престъпността. Модел за изследване;
3. Борба с престъпността. Обща и специална превенция. Индивидуална превенция.
Списък на препоръчителната литература:
1. Abadinsky, H. Organized Crime, 9th ed., Belmont, CA: Wadsworth., 2010
2. Айдаров, Йорд. Криминология, Албатрос, 1996
3. Ашаффенбург Г. Преступление и борьба с ним, 2010, Москва, Изд. ИНФРА- М
4. Концепция за наказателната политика на Р. България за периода 2010-2014 http://lex.bg/bulletin/?isu=403&tp=n&id=9826
5. Станков, Б. Организирана престъпност. С., Изд. Албатрос, 2002
6. Стойчев Т. Криминология и противодействие срещу престъпността. С., изд. Пропелер, 2015
7. Стратегия за противодействие на престъпността
https://www.mvr.bg/NR/rdonlyres/1C7B7405-535B-4017-913F-CE5959DC0DDD/0/Strategy_prevention_2012_2020.pdfТема 5. Контраразузнаване
1. Организация, функции и задачи на българското контраразузнаване.
2. Оперативна обстановка. Анализ и оценка на оперативната обстановка.
3. Подбор и привличане на секретни сътрудници. Организация на работата със секретните сътрудници.
Списък на препоръчителната литература:
1. Асенов, Б., П. Кипров, Теория на контраразузнаването, изд. Труд, София, 2005
2. Андреева Л., Социално познание и междуличностно взаимодействие, С., 1998
3. Джонев, С., Социална психология, т.2, София, 1996
4. Лазаров, В., Разузнаване с хора, София, 2009
5. Ловец на шпиони, Питър Райт, КИК „Труд”, София, 1987
6. Разведка и контраразведка, Макс Ронге, С Пб., Ид- во С Пб. У- та, 2004
7. Специални разузнавателни средства - СРС, Бойко Рашков, УИ Св. Климент Охридски, София, 2010
8. Специални разузнавателни средства, Николай Радулов, ИК Аси- Принт, София, 20102.3. Специализация „Управление на риска при регионални кризи и конфликти“
Тема 1. Управление, оценка, анализ и прогнози на риска
1. Същност, природа и теории за риска за сигурността
2. Същност, пиррода и теории за управление на риска
3. Стандарти, методи и средства за управление на риска за сигурноста
Списък на препоръчителната литература
1. Георгиев В. Оценяване и управление на риска за сигурността. С., Авангард, 2015
2. Брусева М. Управление на риска. В., Издателство на ВСУ, 2010
3. Георгиев Ю. Управление на риска в сигурността. С., Изток-запад, 2012
4. Драганов Д. Управление на риска. С., Тракия, 2003Тема 2. Контраразузнавателно противодействие на корупцията
1. Цели и задачи на контраразузнаването. Контраразузнавателно осигуряване на правата и свободите на гражданите.
2. Длъжностни престъпления. Определение и организиране на противодействието срещу
3. Организация на системата за сигурност в Р. България. Проблеми на взаимодействието и обществения контрол.
Списък на препоръчителната литература:
1. Айдаров Йордан. Криминология (основни проблеми). Сиела, 2002
2. Асенов, Бончо. Български ловци на шпиони. С, 2001
3. Асенов, Бончо. Речник на разузнаването и контраразузнаването, Варненски свободен университет Черноризец Храбър, 2005
4. Асенов, Б. Теория на разузнаването, Албатрос, 2005
5. Асенов, Б. П. Кипров. Контраразузнаването. С, 2000 и 2006
6. Бжежински, Збигнев. Голямата шахматна дъска. С, 1997
7. Бойчев, П. Техническо разузнаване. С, 2003
8. Бояджиев, Т. Шпионажът като занаят. С, 2002
9. Георгиев, Юл. Българските спецслужби. С, 2000
10. Закон за функциониране и управление на системата за сигурност на Р. България
11. Закон за МВР
12. Закон за специални разузнавателни средства
13. Закон за административните нарушения и наказания
14. Закон за Държавна агенция "Национална сигурност"
15. Закон за защита на класифицираната информация
16. Иванов, Д. Шести отдел. С, 2004
17. Йончев, Д. Разузнаване. С, 2005
18. Кипров, Петко. Специалните разузнавателни средства. Годишник на ВСУ. Т. 6, 2000
19. Конституция на Република България. С, 1990
20. Кръстев, Г., Разузнавателните служби на България - възникване, развитие, перспектива. С., 2006
21. Наказателен кодекс
22. Наказателно процесуален кодекс
23. Начев, Йорд. Вербовка и агентура. С, 2000
24. Начев, Йорд. Вербовка, агентура и разузнаване, Труд, 2006
25. Недев, В., криминалистическа характеристика и методи на разкриване и разследване, Фенея, 2005
26. Радулов Н., Специални разузнавателни средства, АСИ – Принт, 2010
27. Станков, Б., Организирана престъпност. Албатрос, 2009
28. Стефанов, Георги. Външна политика и дипломация. С, 1994
29. Стойчев, Т., Криминология, С., 2015
30. Стоянов, Г., Рискове и заплахи за вътрешната сигурност ка България. С, 2000
31. Стратегия за национална сигурност на Република БългарияТема 3. Политически и социални фактори на сигурността
1. Култура и културни системи. Интерпретации на културата. Социални системи.
2. Връзката на културната и социалната система.
3. Власт и политика. Политическото, политиката и политиките. Политически системи.
4. Сигурността, като състояние на обществото. Система за сигурност в държавата и в обществото. Секюризация и десекюризация в съвременните общества
Списък на препоръчителната литература:
1. Аристотел, Атинската държавна уредба, С., 1964
2. Бауман, З., Общността, търсене на безопасност в несигурния свят., ИК Лик, С., 2003
3. Бицилли П., Нация и култура, ИК “Изток-Запад”, С., 2004
4. Богданов, Б., Отделно и заедно, С., 2005
5. Гълбрайт, Дж. К., Анатомия на властта, ИК Христо Ботев, С., 1993
6. Димитров, Д., отг. ред., Синергетичната парадигма на националната сигурност, УИ Стопанство, С., 2002
7. Енциклопедичен речник по история. Светът и България 1900-2003, Арт-еквус, Постскриптум, С., 2003
8. Идеи в културологията, т.І и ІІ, С., Университетско издателство “Климент Охридски”, 1991
9. Йончев, Д., Теория на скритото присъствие, С., Фондация “Демокрация и сигурност”, 2002
10. Йончев, Д., Разузнаване, С., 2005
11. Йончев Д., Равнища на сигурност, С., 2008
12. Йончев Д., В търсене на сигурността, С., 2014
13. Киссинджер, Г., Нужна ли Америке внешняя политика?, Ладомир, Москщва, 2002
14. Кисинджър, Х., Политиката, “Прозорец”, С., 2002
15. Лиотар, Ж.-Ф., Постмодерни поуки, Критика и хуманизъм, С., 2002
16. Липовецки, Ж. Време срещу време или хипермодерното общество. С., 2005
17. Макиавели, Н., Князът, Съчинения, С., 1985
18. Милина, В., Политически системи на сигурност, С., 2008
19. Радев, Д., Разделението на властите в модерната държава. С., Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, 1994
20. Платон, Държавата, С., Наука и изкуство, 1981
21. Русо, Ж. Ж., Общественият договор, С., Наука и изкуство, 1987
22. Сартори, Д., Теория на демокрацията, т.1и 2, Център за изследване на демокрацията, С., 1992
23. Селигман, А., Идеята за гражданското общество, “Критика и хуманизъм”, С., 1995
24. Стефанов, Г., Теория на международната сигурност., Сиела, 2005
25. Стегър, М., Глобализация, Захарий Стоянов, С., 2005
26. Хобс, Т, Левиатан, С., Наука и изкуство, 1970
27. Христова, С., Общностите в ракурса на социологията и антропологията. Благоевград, 2001Тема 4. Управление при кризи с невоенен характер
1. Същност и основни характеристики на кризите с невоенен характер.
2. Национална система за управление при кризи. Национална система за ранно предупреждение.
3. Процедури по управление при кризи с невоенен характер.
Списък на препоръчителната литература:
1. Георги Бахчеванов, и колектив. „Операции в отговор на кризи“ С., Софттрейд 2005
2. Георги Бахчеванов, и колектив „Управление при кризи и конфликти“ С., Софттрейд 2005
3. Стойков, М., Интегрирана система за управление в извънредни ситуации: архитектурен подход, изд. “Софттрейд”, С., 2006
4. Стоян Стойчев. Изследване способностите на НАТО и Европейския съюз за отговор и управление на кризи. С., ВА „Г.С. Раковски“, 2015
5. Георги Бахчеванов. Система за национална сигурност. Държавни институции и оперативни компоненти. С., 2007
6. Закон за защита при бедствия, София, 2011Тема 5. Защита на критичната инфраструктура
1. Същност, съдържание и развитие на концепцията за защита на критичната инфраструктура
2. Идентифициране, характеризиране и оценяване на заплахи и уязвимости на критична инфраструктура
3. Европейска критична инфраструктура. Политика на ЕС за защита на критичната инфраструктура
Списък на препоръчителната литература:
1. Георгиев В. Защита на критичната инфраструктура. С., Авангалд, 2015
2. Защита на критичната инфраструктура: икономически и организационни аспекти. С., Университетско издателство, 2010
3. Green Paper on a European Program for Critical Structure Protection, 2005
4. Dunn M. Critical Information Infrastructure Protection. Zurich, 2004.Конспектът е разработен от комисия в състав: проф. Венелин Георгиев, проф. Георги Бахчеванов и проф. Ненко Дойков.
Конспектът е приет от съвета на ДНМС (протокол № 162/07.07.2016 г.)- КОНСПЕКТ за държавен изпит на БП "Обществен ред и местно самоуправление“
1. Форма за провеждане на държавен изпит по бакалавърска програма „Обществен ред и местно самоуправление“
Държавният изпит по бакалавърска програма „Обществен ред и местно самоуправление“ се организира и провежда в съответствие с изискванията, посочени в Наредбата за учебния процес в НБУ и Стандарта за завършване на образователно-квалификационна степен. Изпитът се състои от две части – писмен изпит и устен изпит и се провежда по настоящия конспект, разработен от комисия на департамент „Национална и международна сигурност“ и утвърден от Декана на Бакалавърски факултет на НБУ. В съдържанието на конспекта са включени теми, които са изучавани от студентите в хода на тяхното обучение и които дават възможност за проверка на придобитите знания и изградени компетенции. Темите в конспекта са разделени на теми от общата част на програмата и теми от специализациите на програмата. Писмената част на държавния изпит включва разработване на три въпроса (два от общата част и един от съответната специализация), които представляват обособени части от посочените в конспекта теми и които представител на студентите изтеглят в началото на изпита. Продължителността на писмената част на изпита е 3 (три) астрономически часа. Устната част на държавния изпит се провежда под формата на беседа с комисията върху темите от настоящия конспект. Крайната оценка от държавния изпит се определя на базата на оценките, получени на писмената и устната част.2. Теми за подготовка за държавен изпит по бакалавърска програма „Обществен ред и местно самоуправление“
2.1. Обща част на програмата
Тема 1. Концептуални основи на сигурността
1. Сигурността като политическа и правна категория. Историческа еволюция на разбирането за сигурност. Съвременно съдържание , еволюция и определения на понятието национална сигурност.
2. Съвременни възгледи и школи и за изследване на сигурността . Основни представители. Еволюция на идеите за сигурността след края на „студената война“. Концепцията за „широката сигурност“ на Б.Бузан. Други виждания и школи.
3. Концептуални основи на политиката на сигурност. Място на доктрините, концепциите и стратегиите в политиката на сигурност на държавата. Основно съдържание на Стратегията на сигурност на Република България от 2010 г. Други стратегически документи в политиката на сигурност на Република България.
Списък на препоръчителната литература:
1. Христо Георгиев. Политика на сигурност на Република България в началото на21 век: теоретични и приложни аспекти. С., 2011
2. Г.Стефанов. Международната сигурност. С., Изд. "Сиела", 2005
3. Национална и международна сигурност. С., ВИ, 2005.
4. Димитър Йончев. Равнища на сигурност. С., НБУ, 2008
5. Димитър Йончев. В търсене на сигурността. С., 2014
6. Й Бакалов. Теоретичен модел на политиката на сигурност и граждански контрол на Република България. С., Изд. на НБУ, 2011Тема 2. Регионални аспекти на етнонационалната сигурност
1. Определение за конфликт. Модели на конфликта.
2. Етнонационални проблеми и конфликти в черноморската зона. Модел на конфликта в Украйна.
3. Традиции и тенденции в етническите и конфесионални конфликти на Балканите.
Списък на препоръчителната литература:
1. Гриневецкий, С.Р., С.С. Жилцов, И.С. Зонн. Черноморский узел, МО, Москва, 2007. с. 5- 13; В материалите, свързани с европейската инициатива за черноморския регион През април 2007 г. в този Черноморски район бяха включени Гърция, България, Румъния, Молдова, Украйна, Русия, Грузия, Армения, Азербайджан и Турция.
2. Димитров, Д. Конфликтология. С., Изд. Стопанство, УНСС, 2004
3. Дюлгерова, Н., М. Миланов. Черноморският регион в прехода към демокрация, сп. Геополитика, бр. 4, май, 2008
4. Карастоянов, Ст. и колектив. Регионална и политическа география на Балканските страни, гл. 1. ч. І, С., УИ”Св. Климент Охридски”, 2011
5. Кинг, Чарлз. История на Черно море, София, Изд. Захарий Стоянов, 2006
6. Мнацаканян, М. Национализм и глобализм. Национальная жизнь в современном мире. М., изд. АНКИЛ, 2009
7. Стойчев, Т. Етнонационални проблеми и националната сигурност в черноморската зона (доклад).Тема 3. Гражданско общество и граждански контрол
1. Гражданско общество. Държава. Сигурност.
2. Демократичен контрол над системата за национална сигурност
3. Принципът за разделението на властите в демократичната държава и
отражението му върху ефективността на управлението и контрола над системата за
сигурност.
Списък на препоръчителната литература:
1. Йордан Бакалов. Теоретичен модел на политиката за сигурност и граждански контрол в Република България Монография. С., Нов български университет. С., 2011
2. Йончев, Д. Слатински, Н. Бяла книга по въпросите на гражданския контрол във въоръжените сили, С., 1998
3. Йончев, Д., Слатински, Н. Демократичното общество и граждански контрол върху системата за национална сигурност (сравнителен анализ и културни особености)., С.,1997
4. Кийн, Джон. Гражданско общество. С., ЛИК, 2002
5. Неновски, Нено. Гражданско общество – Държава - Право. С. ЛИК 1996
6. Рачев, В., О.Аврамов, И. Кръстев. Националната сигурност и демократизирането на гражданско-военните отношения в България. Кн.1, С., 1996
7. Силигман, Адам. Идеята за гражданско общество. С., Критика и хуманизъм 1995
8. Хънтингтън, С. Войникът и държавата, С., 1997Тема 4. Дискриминация и защита от дискриминация
1. Дискриминацията като социално явление - причини и механизми за проявяването й.
2. Правна уредба на защитата от дискриминация в Република България. Правомощия и дейност на Комисията за защита от дискриминация.
3. Политиката на ЕС и правните рамки за антидискриминацията. Защита на малцинствата и етническа дискриминация. Анализ на Европейската рамкова конвенция за защита на националните малцинства.
Списък на препоръчителната литература:
1.Иван Игов.Дискриминацията като социално явление - причини и механизми за проявяването. Психологически измерения на дискриминацията.
2. Петър Василев. Видовете дискриминация и защитата срещу тях според практиката на съда на ЕС и Европейският съд по правата на човека
3. Конституция на Р България
4. Наказателен кодекс
5. Наказателно-процесуален кодекс
6. Закон на МВР
7. Закон за защита от дискриминация (загл. изм. - ДВ, бр. 68 от 2006 г.)
8. Годишен доклад на Агенцията за основните права за 2011 година
9. Сборник практика на комисията за защита от дискриминация
10. Наръчник по европейско право в областта на дискриминацията -2010
11. http://ec.europa.eu/justice/discrimination/index_en.htm
12. http://ec.europa.eu/justice/gender-equality/index_en.htm
13. http://ec.europa.eu/justice/fundamental-rights/index_en.htm
14. http://fra.europa.eu/fraWebsite/home/home_en.htm#
15. http://www.non-discrimination.net/
16. http://www.equalitytribunal.ie/Database-of-Decisions/Тема 5. Криза на ценностите и асиметрични заплахи
1. Асиметричният характер на съвременните конфликти.
2. Асиметричните заплахи - регионалните конфликти, киберпрестъпността и трансграничната организирана престъпност.
3. Политически и правни аспекти на борбата с асиметричните заплахи. Управление на дейностите и действията по борба с асиметричните заплахи.
Списък на препоръчителната литература:
1. Христов П. Проблеми на регионалната сигурност в условията на асиметричните опасности и заплахи. С., 2008
2. Цветков Г. Концепция на НАТО за асиметрични военни действия. сп. С., Военен журнал, бр. 3, 2008
3. Дойков Н. Основни препоръки и правила за поведение при терористични заплахи. С. 2010
4. Дойков Н. Противодействие на тероризма. С., 2011
5. Дойков Н. Управление на високорискови операции за неутрализиране на терористични заплахи и инциденти с опасни материали. С., 2014
6. http://www.interdisciplines.org/terrorism/papaers/Тема 6. Информационни и аналитични способности за сигурност
1. Съдържание и методика на информационно-аналитичната дейност
2. Методи, процедури и практики на аналитичната дейност
3. Работа с източници на информация. Сигурност на информацията
Списък на препоръчителната литература:
1. Георгиев В. Информационно-аналитична дейност в сисемата за сигурност. С., Авангард, 2015
2. Дячки С. Информационна и аналитична дейност на специалните служби за сигурност. С., Албатрос, 2001
3. Радулов Н. Разузнавателен анализ. С., Аси Принт, 2013
4. Байрактаров М. Информационно-аналатична дейност в системите за сигурност в публичния и частния секторТема 7. Информационна сигурност
1. Понятие за информационна сигурност. Видове сигурност.
2. Информационни ресурси. Заплахи за сигурността.
3. Противодействие на заплахите. Контрол на достъпа.
Списък на препоръчителната литература:
1. Лекционни материали МУДЪЛ
2. Павлов, Г., К. Пудин, Информационна сигурност в организацията. София, Университетско издателство „Стопанство“, 2011
3. Павлов, Г., Защита на информацията. София, Университетско издателство „Стопанство“, 2010
4. Павлов Г. Информационни технологии в отбраната и сигурността. С., Унив. изд. "Стопанство", 2003Тема 8. Държавна служба в системите за сигурност
1. Същност на администрацията в сферата на Националната сигурност. Система и структура на администрацията на Националната сигурност в Република България.
2. Държавна служба в Министерство на вътрешните работи, Министерство на отбраната, Държавна агенция „Национална сигурност“, Държавна агенция „Разузнаване“ и Националната служба за охрана.
3. Формиране на държавните служителит в администрацията на националната сигурност. Професионална кариера на държавните служителите от администрацията на структурите от сферата на националната сигурност. Осигуряване на държавните служители в сигурността и отбраната.
Списък на препоръчителната литература:
1. Арабаджийски, Н. Администрация на сигурността и отбраната. Военно издателство, С. 2007г.
2. Асенов Б. Теория на разузнаването и контраразузнаването. - ВСУ „Черноризец Храбър”, 2008 г.
3. Радулов,Н,Специални разузнавателни средства, „АСИ принт”,С, 2010, 268 с.
4. Радулов,Н, Национална (не)сигурност, „АСИ Принт“, С,2012, 444 с.Тема 9. Иновации и инвестиции в регионалната сигурност
1. Иновации и иновационен процес. Основни концепции за мениджмънт на иновации
2. Инвестиции и инвестиционен процес. Основни концепции за мениджмънт на инвестициите.
3. Планиране, избор и финансиране на инвестиционен процес.
Списък на препоръчителната литература:
1. Георгиев В. Иновации и инвестиции в сигурността. С., Авангард, 2013
2. Георгиев И., Ц. Цветков. Мениджмънт на фирмените иновации и инвестиции. С., Университетско издателство, 1997
3. Матеев М. Инвестиции в публичния сектор. София, 2003Тема 10. Превенция на престъпността:
1. Същност, принципи и правни основи на превантивната дейност. Форми за осъществяване на превантивна дейност. Видове превенция на престъпността. Програми за превенция в европейските страни.
2. Предотвратяване и пресичане на престъпления.
3. Превенция на престъпните посегателства спрямо МПС. Предотвратяване и пресичане на престъпни посегателства спрямо МПС.
Списък на препоръчителната литература
1. Наказателен кодекс
2. Наказателно-процесуален кодекс
3. Закон за МВР
4. Правилник за приложение на ЗМВР
5. Стратегия за превенция на престъпността (2012 – 2020)
6. Публичен отчет за дейността на Министерството на Вътрешните Работи
за 2015 и 2016 г.
7. Анализ на състоянието и резултатите от дейността на ОДМВР за 2015 и 2016 г.
8. www. Csd.bg/fileadmin/user-upload/PRV/ Prevention. pdf, Превенция на
конвенционалната престъпност, 20152.2. Специализация „Регионална сигурност и противодействие на престъпността“
Тема 1. Правен режим за защита на класифицираната информация
1. Същност и социална роля на информацията: информационен процес; качества на информацията.
2. Органи за защита на класифицираната информация: условия и ред за получаване на достъп до класифицирана информация.
3. Информация и национална сигурност: тенденции в стратегическата среда; информационна мощ.
Списък на препоръчителната литература:
1. Закон за защита на класифицираната информация
2. Правилник за прилагане на закона за ЗКИ
3. Концепция и политика за информационна сигурностТема 2. Методи за подпомагане вземането на решение
1. Вземане на решение – основни понятия. Задачата за вземане на решение.
2. Процес на вземане на решение.
3. Анализ на решенията.
Списък на препоръчителната литература:
1. Лекционни материали МУДЪЛ
2. Менгов, Г., Вземане на решения при риск и неопределеност, Жанет – 45, 2010
3. Тенекеджиев, К., Н. Николова, Вземане на решения – субективност, реалност и размита рационалност, Сиела, 2007
4. Бузов, В., Вземане на решения при кризи на сигурността. Модели и стратегии, Абагар, 2009Тема 3. Противодействие на общата престъпност
1. Задачи, структура и организация на органите на полицията за противодействие на общата престъпност.
2. Превенция на общата престъпност
3. Характеристика на престъпленията свързани с наркотични вещества. Предотвратяване и пресичане на престъпления свързани с наркотични вещества.
Списък на препоръчителната литература:
1. Наказателен кодекс
2. Наказателно-процесуален кодекс
3. Закон за МВР
4. Правилник за приложение на ЗМВР
5. Стратегия за превенция на престъпността (2012 – 2020)
6. Закон за контрол върху наркотични вещества и прекурсорите.
7.Световен доклад за наркотиците на ООН за 2012 г. http:// www . unodc.org/pdf/WDR_2012/wdr2012_ex_summary_rus.pdf
8. Доклад на Националния фокусен център за наркотици и наркомании „Факти и тенденции по проблемите на наркотиците и наркоманиите в България’2012 г.”
9. www. Csd.bg/fileadmin/user-upload/PRV/ Prevention. pdf, Превенция на конвенционалната престъпност, 2015
10. Национална стратегия за борба с наркотиците 2014 – 2018Тема 4. Детска престъпност и деца в риск
1. Дейност на Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните.
2. Организация и взаимодействие между държавните институции, общинските администрации и неправителствените фондации, и сдружения на гражданите в борбата срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните.
3. Динамика и структура на престъпността с извършител дете. Динамика и структура на престъпленията с пострадало дете. Основни фактори за превръщане на децата в жертви.
Списък на препоръчителната литература
1. Закон за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните
2. Закон за закрила на детето
3. Закон за борба с трафика на хора
4. Закон за МВР
5. Правилник за прилагане на Закона за закрила на детето
6 . Конвенция за правата на детето /в сила за Р България от 03.07.1991 г.
7. Насоки на ООН за превенция на противообществените прояви на ненавършилите пълнолетие лица /Насоки от Рияд приети с Резолюция 45/112 на ОС на ООН от 14.12.1990 г., 68-о пленарно заседание/ С., Правосъдие по отношение на малолетните и непълнолетните, 2002
8.Белова Н. Детска престъпност и полицейска превенция. София, 2009
9. Вълкова Т. Интерпол и борбата срещу престъпленията отнасящи се до непълнолетни лица. В Сб.: Закрилата на детето и новият век. ГорексПрес. С., 2001
10. Загорова Л. Неправителствените организации и полицията – граници и гаранции за сътрудничество,. Авт. Колектив. Закрилата на детето и новият век. ГорексПрес, С., 2001
11.Матеева Ю. Правен режим на непълнолетни правонарушители. София, 2008
12. Минев Т. Противообщественото поведение на юношите в съвременния обновяващ се свят. Авт. Колектив. Закрилата на детето и новият век. Горекс Прес. С., 2001Тема 5. Контраразузнаване:
1. Организация, функции и задачи на българското контраразузнаване;
2. Оперативна обстановка. Анализ и оценка на оперативната обстановка.
3. Подбор и привличане на секретни сътрудници. Организация на работата със секретните сътрудници.
Списък на препоръчителната литература:
1. Асенов, Б., П. Кипров, Теория на контраразузнаването, изд. Труд, София, 2005
2. Андреева Л., Социално познание и междуличностно взаимодействие, С., 1998
3. Джонев, С., Социална психология, т.2, София, 1996
4. Лазаров, В., Разузнаване с хора, София, 2009
5. Ловец на шпиони, Питър Райт, КИК „Труд”, София, 1987
6. Разведка и контрразведка, Макс Ронге, С Пб., Ид- во С Пб. У- та, 2004
7. Специални разузнавателни средства- СРС, Бойко Рашков, УИ Св. Климент Охридски, София, 2010
8. Специални разузнавателни средства, Николай Радулов, ИК Аси- Принт, София, 2010
9. Спецоперации Лубянка и Кремль 1930- 1950 годы, Судоплатов, Павел, Изд. ОЛМА- Пресс, Москва, 19972.3. Специализация „Управление на риска при регионални кризи и конфликти“
Тема 1. Управление, оценка, анализ и прогнози на риска
1. Същност, природа и теории за риска за сигурността
2. Същност, природа и теории за управление на риска
3. Стандарти, методи и средства за управление на риска за сигурноста
Списък на препоръчителната литература
1. Георгиев В. Оценяване и управление на риска за сигурността. С., Авангард, 2015
2. Брусева М. Управление на риска. В., Издателство на ВСУ, 2010
3. Георгиев Ю. Управление на риска в сигурността. С., Изток-запад, 2012
4. Драганов Д. Управление на риска. С., Тракия, 2003Тема 2. Контраразузнавателно противодействие на корупцията
1. Цели и задачи на контраразузнаването. Контраразузнавателно осигуряване на правата и свободите на гражданите.
2. Длъжностни престъпления. Определение и организиране на противодействието срещу тях.
3. Организация на системата за сигурност в Р. България. Проблеми на взаимодействието и обществения контрол.
Списък на препоръчителната литература
1. Айдаров Йордан. Криминология (основни проблеми). Сиела, 2002
2. Асенов, Бончо. Български ловци на шпиони. С, 2001
3. Асенов, Бончо. Речник на разузнаването и контраразузнаването, Варненски свободен университет Черноризец Храбър, 2005
4. Асенов, Б. Теория на разузнаването, Албатрос, 2005
5. Асенов, Б. П. Кипров. Контраразузнаването. С, 2000 и 2006
6. Бжежински, Збигнев. Голямата шахматна дъска. С, 1997
7. Бойчев, П. Техническо разузнаване. С, 2003
8. Бояджиев, Т. Шпионажът като занаят. С, 2002
9. Георгиев, Юл. Българските спецслужби. С, 2000Тема 3. Политически и социални фактори на сигурността
1. Култура и културни системи. Интерпретации на културата. Социални системи.
Връзката на културната и социалната система.
2. Власт и политика. Политическото, политиката и политиките. Политически системи.
3. Сигурността, като състояние на обществото. Система за сигурност в държавата и в обществото. Секюризация и десекюризация в съвременните общества
Списък на препоръчителната литература:
1. Аристотел, Атинската държавна уредба, С., 1964
2. Бауман, З., Общността, търсене на безопасност в несигурния свят., ИК Лик, С., 2004
3. Бицилли П., Нация и култура, ИК “Изток-Запад”, С., 2004.
4. Богданов, Б., Отделно и заедно, С., 2005
5. Гълбрайт, Дж. К., Анатомия на властта, ИК Христо Ботев, С., 1993
6. Димитров, Д., отг. ред., Синергетичната парадигма на националната сигурност, УИ Стопанство, С., 2002
7. Енциклопедичен речник по история. Светът и България 1900-2003, Арт-еквус, Постскриптум, С., 2003
8. Идеи в културологията, т.І и ІІ, С., Университетско издателство “Климент Охридски”, 1991,1993
9. Йончев, Д., Теория на скритото присъствие, С., Фондация “Демокрация и сигурност”, 2002
10. Йончев, Д., Разузнаване, С., 2005
11. Йончев Д., Равнища на сигурност, С., 2008
12. Йончев Д., В търсене на сигурността, С., 2014
13. Киссинджер, Г., Нужна ли Америке внешняя политика?, Ладомир, Москщва, 2002
14. Кисинджър, Х., Политиката, “Прозорец”, С., 2002
15. Лиотар, Ж.-Ф., Постмодерни поуки, Критика и хуманизъм, С., 2002
16. Липовецки, Ж. Време срещу време или хипермодерното общество. С., 2005
17. Макиавели, Н., Князът, Съчинения, С., 1985
18. Милина, В., Политически системи на сигурност, С., 2008
19. Радев, Д., Разделението на властите в модерната държава. С., Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, 1994
20. Платон, Държавата, С., Наука и изкуство, 1981
21. Русо, Ж. Ж., Общественият договор, С., Наука и изкуство, 1987
22. Сартори, Д., Теория на демокрацията, т.1и 2, Център за изследване на демокрацията, С., 1992
23. Селигман, А., Идеята за гражданското общество, “Критика и хуманизъм”, С., 1995
24. Стефанов, Г., Теория на международната сигурност., Сиела, 2005
25. Стегър, М., Глобализация, Захарий Стоянов, С., 2005
26. Хобс, Т, Левиатан, С., Наука и изкуство, 1970
27. Христова, С., Общностите в ракурса на социологията и антропологията. Благоевград, 2001Тема 4. Защита на критичната инфраструктура
1. Същност, съдържание и развитие на концепцията за защита на критичната инфраструктура
2. Идентифициране, характеризиране и оценяване на заплахи и уязвимости на критична инфраструктура
3. Европейска критична инфраструктура. Политика на ЕС за защита на критичната инфраструктура
Списък на препоръчителната литература
1. Георгиев В. Защита на критичната инфраструктура. С., Авангалд, 2015
2. Защита на критичната инфраструктура: икономически и организационни аспекти. С., Университетско издателство, 2010
3. Green Paper on a European Program for Critical Structure Protection, 2005
4. Dunn M. Critical Information Infrastructure Protection. Zurich, 2004Тема 5. Стратегическо предвиждане, ранно оповестяване и управление на риска
1. Същност, съдържание, предназначение и практики за стратегическото предвиждане
2. Същност, съдържание и роля на ранното оповестяване
3. Идентифициране, анализ, оценяване и противодействие срещу риска
Списък на препоръчителната литература
1. Георгиев В. Стратегическо предвиждане, ранно предупреждение и управление на риска. С., Авангард, 2015
2. Георгиев В. Оценяване и управление на риска за сигурността. С., Авангард, 2015
3. Георгиев В. Планиране за способности а базата на сценарии. С., Авангард, 2014
4. Frederick S. Principles of Forecasting: A Handbook for Researchers and Practitioners. 2005
Конспектът е разработен от комисия в състав: проф. Венелин Георгиев, проф. Георги Бахчеванов и проф. Ненко Дойков .
Конспектът е приет от съвета на ДНМС (протокол № 162/07.07.2016 г.)- Конспект за държавен изпит за МП "Компютърни технологии в сигурността и отбраната"
Основни теми:
Тема 1. Националната сигурност като политическа и правна категория.
1.1. Понятия и определения за национална сигурност.
1.2. Елементи на сигурността. Категории и принципи. Национални интереси и сигурност.
1.3. Геополитика и национална сигурност. Сфери на националната сигурност.
1.4. Равнища на сигурност. Разграничения между вътрешна, външна и военна сигурност.
1.5. Специфика на сигурността на малката държава.
Тема 2. Сигурност на автоматизираните информационни системи (АИС).
2.1.Критерии и стандарти за оценка на защитените компютърни системи. Основни програми за информационна сигурност.
2.2.Акредитиране на АИС и/или мрежи за работа с класифицирана информация. Общи и специфични изисквания и процедури за сигурност.
2.3.Политика за сигурност при работа в Интернет. Изграждане на виртуални частни мрежи. Рискове за информационните системи. Отстраняване на последствията от произшествията със сигурността.
Тема 3. Иновации и инвестиции в сигурността.
3.1.Иновации и иновационен процес. Дефиниране на основните понятия. Класификация на иновациите в сигурността. Модели на иновационен процес в сигурността.
3.2.Основни концепции за мениджмънт на иновациите. Концепция за жизнения цикъл. Концепция за крива на опита. Портфейлни матрици за мениджмънт на иновациите.
3.3.Инвестиции и инвестиционен процес. Дефиниране на основните понятия. Класификация на инвеститорите и видовете инвестиции. Инвестиционен модел в сигурността.
Тема 4. Методи и програмни среди за моделиране и симулации в отбраната и сигурността.
4.1.Модели и моделиране. Основни понятия. Класификация на моделите. Жизнен цикъл на моделите. Модели в отбраната.
4.2.Методи за моделиране. Елементи от теорията на вероятностите. Имитационно моделиране. Теория на игрите.
4.3.Симулации. Обучение чрез симулации. Компютърно-подпомагани учения.
Тема 5. Приложение на методите за експертна оценка в сигурността и отбраната.
5.1.Основни форми на експертни оценки. Измервания на експертни оценки - видове скали, приложимост. Принципи за организиране на експертно проучване и оценяване. Формулиране на цели и определяне функционални компоненти на експертното проучване.
5.2.Изработване на експертни оценки по метода на последователните двоични сравнения - алгоритъм на Оре. Изработване на експертни оценки по метода на подреждане по рангове (рангова корелация). Изработване на експертни оценки по метода на претегляне на целите.
5.3. Вземане на сложни многоцелеви решения чрез експертни оценки - избор на критерии за оценка на допустими решения (алтернативи). Принцип на компромисите и на Парето. Метод на мозъчната атака - същностни характеристики, основни етапи. Метод Делфи и евристични методи за търсене на управленски решения.
Тема 6. Управление на информационните системи (ИС) в отбраната.
6.1.Планиране на информационните системи. Подходи при управление на развитието на ИС.
6.2.Архитектури на информационните системи. Разпределени ИС.
6.3.Управление на информационните ресурси. Управление на данните. Управление на знанието.
Тема 7. Криптографски основи на сигурността.
7.1.Криптографски алгоритми – формални дефиниции, класификация.
7.2.Симетрични криптоалгоритми – същност, предимства, недостатъци, приложение.
7.3.Несиметрична криптография – основни принципи и понятия, услуги на сигурността, приложения.
Тема 8. Криптографска сигурност на класифицираната информация
8.1.Органи за криптографска сигурност на класифицираната информация (КИ). Основни понятия. Правомощия на служителя по криптографска сигурност. Правомощия на администратора по криптографска сигурност и потребителя на криптографски средства.
8.2.Използване на криптографски средства за защита на КИ. Експлоатация на криптографски средства. Контрол на използване на криптографски средства.
8.3.Издаване на разрешения и удостоверения за работа с криптографски средства. Обучение по криптографска сигурност.
Тема 9. Разработка на проекти за С4І системи.
9.1.Архитектури, системи и подходи за архитектурно проектиране. Структурен подход: модел на дейностите, модел на данните и модел на правилата.
9.2.Дейности и фази при разработване на завършена C4I архитектура. Детайлно разглеждане на 6-степенния процес за реализация на C4I архитектура.
9.3.Архитектурният подход при изграждане на системите за отбраната (DoD Architecture Framework). Оперативен, системен и технически архитектурен модел.
Тема 10. Информационни технологии за управление при риск.
10.1.Информационна война (ИВ). Същност и теории за ИВ. Информационна мощ. Използване на информационната мощ при управление на сигурността. Аспекти и форми на ИВ.
10.2.Роля на информационните технологии (ИТ) в операции различни от война (ОРВ). Същност на реинженеринга и роля на ИТ.
10.3.Автоматизирани системи за управление (АСУ) в сигурността. Същност, принципи на изграждане, класификация и структури. Примери за използване на АСУ на системите оръжия (АСУСО), стационарни АСУ за войските (САСУВ) и полеви АСУ за войските (ПАСУВ). Географски информационни системи (ГИС), използвани при управление на рискови ситуации.
Тема 11. Сигурност и защита на информацията в компютърни системи.
11.1.Методи, средства и дейности за защита на информацията в корпоративна Интранет.
11.2.Стандарт БДС ISO/IEC 27001:2006 – етапи и дейности за изграждане на система за управление на сигурността на информацията.
11.3.Сигурност на АИС/мрежи с класифицирана информация – регулаторна рамка, основни принципи и изисквания.
Тема 12. Корпоративни решения за информационна сигурност.
12.1.Защитни стени – назначение, функционалности, класификация.
12.2.Виртуални частни мрежи – концепция, протоколи, сценарии за изграждане.
12.3.Мрежово-базирани системи за откриване и реакция на компютърни атаки.
Тема 13. Специализирани географски информационни системи (ГИС).
13.1.Структура и място на ГИС в системите за командване и управление. Основни модули. Цифров модел на местността. Векторни, растерни и матрични данни.
13.2.Информационни модели за представяне на височината на земната повърхност. Математически основи на тримерния анализ с използване на височината на земната повърхност.
13.3.Алгоритми на типови задачи за анализ, базирани на построяване на профил на земната повърхност. Алгоритми на типови задачи за анализ, базирани на определяне на наклона на земната повърхност. Алгоритми на типови задачи за мрежов анализ.
Тема 14. Документална сигурност.
14.1.Информационна сигурност и класифициране на информацията. Видове класифицирана информация (КИ) и нива на класификация. Категории информация, подлежаща на класификация като държавна тайна.
14.2.Видове защита на КИ. Процедура по класифициране на информацията - основни принципи. Процедура по маркиране на КИ. Обозначения върху носителите на КИ.
14.3.Маркиране и отчет на класифицирана информация в автоматизирани информационни системи или мрежи. Изисквания към магнитните носители. Изисквания към АИС и мрежи за обработка на КИ.
Тема 15. Изграждане и управление на системи за сигурност.
15.1. Управление на системите за сигурност.
15.2. Среда на управление в сигурността.
15.3. Необходимост от промяна на структурата за сигурност.
Списък на препоръчителната литература:
Тема 1. Националната сигурност като политическа и правна категория.
1. Георгиев, Хр., Политика на сигурност на Република България в началото на 21 век. С.,2011. Изд. на НБУ.
2. В.Рачев, Г.Бахчеванов и др . Национална и международна сигурност. ВИ.,2006.
3. Й Бакалов. Теоретичен модел на политиката на сигурност и граждански контрол на Република България. С.,2011. Изд. на НБУ.
4. Йончев, Д., Равнища на сигурност, С., НБУ, 2008.
Тема 2. Сигурност на автоматизираните информационни системи (АИС).
1. Павлов Г., Информационна сигурност в организацията, Унив. изд. "Стопанство", С., 2011.
2. Павлов Г., Защита на информацията, Унив. изд. "Стопанство", С., 2010.
3. Павлов Г., Информационни технологии в отбраната и сигурността, Унив. изд. "Стопанство", С., 2003.
4. Павлов П., Актуални информационни технологии в отбраната и сигурността, Унив. изд. "Стопанство", С., 2001.
5. Петров Р., Защита на информацията в компютрите и мрежите, Издателство "Корени", С.,2002.Тема 3. Иновации и инвестиции в сигурността.
1. Георгиев В. Иновации и инвестиции. София, Авангард, 2010 г.
2. Георгиев И., Цв. Цветков. Мениджмънт на фирмените иновации и инвестиции. София, Университетско издателство „Стопанство”, 1997 г.
3. Цветков. Цв. Иновации и инвестиции. София, Университетско издателство „Стопанство”, 2004 г.
4. Георгиев И. Основи на инвестирането. София, 1996 г.
5. Матеев М. Инвестиции в публичния сектор. София, ИПАЕИ, 2003 г.Тема 4. Методи и програмни среди за моделиране и симулации в отбраната и сигурността.
1. Low, Averill. Simulation Modeling and Analysis. 2000.
2. Dunnigan, J.F. Wargames Handbook, 2001.
3. DoD Training with Simulations Handbook. 2003.
4. Professional Wargames Page:www.strategyworld.com.Тема 5. Приложение на методите за експертна оценка в сигурността и отбраната.
1. Йонов, К., Б. Ванев. Експертни оценки С.: Техника, 1997.
2. Литвак, Б. Г. Экспертная информация. Методы получения и анализа. М.: Радио и связь, 1992.
3. Элти, Дж. Экспертные системы. Концепции и примеры. М: Финансы и статистика,
Тема 6. Управление на информационните системи (ИС) в отбраната.
1. Laudon, K., J. Laudon, Management Information Systems, 2009.
2. McNurlin, B., R. Sprague, Information Systems Management in Practice, Prentice-Hall International Edition, 2008.
3. O’Brien, J., J. Maracas, Introduction to Information Systems, McGraw Hill/Irwin, 2005.
4. Семерджиев, Цв. Стратегически информационни системи, Информация и сигурност, 2007.Тема 7. Криптографски основи на сигурността.
1. Паргов, Др., Защита на информацията в компютърни системи и мрежи, „О письменехъ“, София, 2011 г.
2. Norton P., Stockman M., "Peter Norton's Network Security Fundamentals", Indianopolis, SAMS, 1999
3. Schneier Br., "Applied Cryptography", 1996, John Wiley&Son, Inc.
4. "IT Baseline Protection Manual", Federal Agency for Security in Information Technology, BSI, 2000
5. Menezes A., P. van Oorschot and S. Vanstone, Handbook of Applied Cryptography, "CRC Press Inc.", 1997.
6. Farley M. and etc., LAN Times Guide to Security and Data Integrity, McGraw-Hill, Inc., 1996.
7. Deborah Russell and G. Ganemi, Computer Security Basics, O'Reily & Associates, Inc. , 1991.
8. Cohen F. & Associates, Attack and Defense Strategies, Managing Network Security, Strategic Security Intelligence, 1999.
Тема 8. Криптографска сигурност на класифицираната информация.
1. Закон за защита на класифицираната информация. Обн. ДВ, бр. 45 от 30.04.2002 г., посл. редакция 2012.
2. Правилник за прилагане на закона за защита на класифицираната информация. ПМС 276 от 2.12.2002, Обн. ДВ, бр. 115 от 10.12.2002 г. , посл. Редакция 2009.
3. Наредба за криптографска сигурност на класифицираната информация. ПМС 263 от 11.11.2003, Обн. ДВ, бр. 102 от 21.11.2003 г.
4. Наредба за задължителните условия за сигурност на АИС или мрежи, в които се създава, обработва, съхранява и пренася класифицирана информация. ПМС 99 от 10.05.2003, Обн. ДВ, бр. 46 от 20.05.2003 г.
5. Георгиев, В., Криптографска сигурност на класифицираната информация, София, Авангард, 2013 г.
6. Павлов, Г., Защита на информацията, Унив. изд. "Стопанство", С., 2010.
Тема 9. Разработка на проекти за С4І системи.
1. AFCEA 503, "C4ISR Architecture Implementation, C4ISR Architecture Working Group 1998.
2. C4ISR Architecture Framework Version 2.0, 2004.
3. C4ISR Architectures I: Developing a Process for C4ISR Architecture Design, Alexander H. Levis and Lee W. Wagenhals System Architectures Laboratory, C3I Center, MSN 4D2, George Mason University, Fairfax, VA 22030.
4. C4ISR Architectures II:Structured Analysis Approach for Architecture Design, Lee W. Wagenhals, Insub Shin, Daesik Kim, Alexander H. Levis, System Architectures Laboratory, C3I Center, MSN 4D2, George Mason University, Fairfax, VA 22030.
5. DoDAF V2 - v.1, 2009.
6. DoDAF V2 - v.2, 2009.
7. DoDAF V2 - v.3, 2009.
8. DoDAF_2-0_web, 2009.
Тема 10. Информационни технологии за управление при риск.
1. Павлов Г., Информационна сигурност в организацията, Унив. изд. "Стопанство", С., 2011.
2. Павлов Г., Защита на информацията, Унив. изд. "Стопанство", С., 2010.
3. Павлов Г., Информационни технологии в отбраната и сигурността, Унив. изд. "Стопанство", С., 2003.
4. Павлов П., Актуални информационни технологии в отбраната и сигурността, Унив. изд. "Стопанство", С., 2001.
5. Петров Р., Защита на информацията в компютрите и мрежите, Издателство "Корени", С.,2002.
Тема 11. Сигурност и защита на информацията в компютърни системи.
1. Петров Р., Защита на информацията в компютрите и мрежите. София, Изд. "Корени", 2002.
2. Ангелов П., С. Малчев, Криптография в компютърните комуникации. Варна, 2000.
3. Закон за защита на класифицираната информация. 2012 г.
4. Правилник за прилагане на закона за защита на класифицираната информация. 2009 г..
5. Наредба за криптографска сигурност на класифицираната информация. ПМС 263 от 11.11.2003, Обн. ДВ, бр. 102 от 21.11.2003 г.
6. Наредба за задължителните условия за сигурност на АИС или мрежи, в които се създава, обработва, съхранява и пренася класифицирана информация. ПМС 99 от 10.05.2003, Обн. ДВ, бр. 46 от 20.05.2003 г.
Тема 12. Корпоративни решения за информационна сигурност.
1. Паргов, Др., Защита на информацията в компютърни системи и мрежи, „О письменехъ“, София, 2011 г.
2. Norton P., Stockman M., "Peter Norton's Network Security Fundamentals", Indianopolis, SAMS, 1999
3. Schneier Br., "Applied Cryptography", 1996, John Wiley&Son, Inc.
4. "IT Baseline Protection Manual", Federal Agency for Security in Information Technology, BSI, 2000
5. Farley M. and etc., LAN Times Guide to Security and Data Integrity, McGraw-Hill, Inc., 1996.
6. Deborah Russell and G. Ganemi, Computer Security Basics, O'Reily & Associates, Inc. , 1991.
Тема 13. Специализирани географски информационни системи (ГИС).
1. Авен О., Гурин Н., Коган Я. Оценка качества и оптимизации вычислительных систем. М. Наука, 1982.
2. Азълов П., Бази от данни. Релационен и обектен подход, "Техника", София, 1991, Арнаудов Д., Рачев Б., Автоматизирани информационни и управляващи системи, "Техника", София, 1991.
3. Андреев А. И., Ангелов А. С., Автоматизирани картографски системи, ВВУАПО "П. Волов", Шумен , 1996 г.
4. Безверхов М. Технология СОМ, http://clubpro.spb.ru/cominside/index.html, Accessed 20.12.2002 г.
5. Беллов Ю. Обеспечение сложного експеримента. Обработка измерений при исследовании сложных систем. Том1, Киев, Наукова думка, 1982 г.
6. Бончев Е. Учебник по числени методи, ВМЕИ, София, 1984 г.
7. Боянов К., Кисимов В., Петков А., Терзиев А., Русков П. Разпределено управление на слабо свързани системи, ДИ "Техника", София, 1989 г.
8. Вирт Н. Алгоритмы + структуры данных = програмы, Москва, "Мир", 1985
Тема 14. Документална сигурност.
1. Закон за защита на класифицираната информация, посл. редакция 2012 г.
2. Правилник за прилагане на ЗЗКИ, посл. редакция 2010 г.
3. Наредба за задължителните общи условия за сигурност на автоматизираните информационни системи или мрежи, в които се създава, обработва, съхранява и пренася класифицирана информация, 2009.
4. Наредба за криптографската сигурност на класифицираната информация, Приета с ПМС № 263 от 11.11.2003 г., Обн. ДВ. бр.102 от 21 Ноември 2003 г., изм. ДВ. бр.5 от 19 Януари 2010 г.
5. Наредба за общите изисквания за гарантиране на индустриалната сигурност, В сила от 11.03.2003 г., Приета с ПМС № 51 от 04.03.2003 г.
6. Обн. ДВ. бр.22 от 11 Март 2003г., попр. ДВ. бр.24 от 14 Март 2003г., изм. ДВ. бр.104 от 11 Декември 2007г.
7. Наредба за системата от мерки, способи и средства за физическата сигурност на класифицираната информация и за условията и реда за тяхното използване, Приета с ПМС № 52 от 04.03.2003 г., Обн., ДВ, бр. 22 от 11.03.2003 г.
Тема 15. Изграждане и управление на системи за сигурност.
1. Байрактаров, М., Информационно-аналитичната дейност в системите за сигурност в публичния и частния сектор. 2009(с) НБУ.
2. Йончев, Д. Теория на скритото присъствие, С., 2002.
3. Стефанов, Г., Международна сигурност, С. 1997, Изд. "Сиела".
4. Стойчев С. и др. Геополитика и сигурност. Изд. На Министерство на отбраната "Св. Георги Победоносец". С. 1996.
5. Акофф, Р. Планирование будущего корпорации, М., 1985.
Указания за формата на държавния изпит
Държавният изпит за магистърската програма „Компютърни технологии в сигурността и отбраната“ е писмен и устен.
Писменият държавен изпит се провежда върху посочения по-горе конспект.
Устният държавен изпит е беседа с държавната изпитна комисия върху темите от писмения изпит.
Конспектът е разработен от комисия в състав: проф. Христо Георгиев, проф. Георги Бахчеванов и доц. Юлияна Каракънева (протокол № 101/19.06.2012 г. на департаментния съвет на департамент Национална и международна сигурност).
Конспектът е приет от съвета на ДНМС (Протокол №110/22.01.2013 г.)
- Конспект за държавен изпит за МП "Дипломация на сигурността и отбраната"
Основни теми:
Тема 1. Правна уредба на националната и международна сигурност и отбраната на страната.
1.1. Отбраната на страната, като част от дефинитивната определеност на сигурността. Понятие за международна сигурност, национална сигурност, корпоративна сигурност, лична сигурност. Тенденцията за своеобразното приватизиране на сигурността чрез разрушаване на държавния монопол върху употребата на сила от военен и полицейски тип.
1.2. Конституционни основи на националната сигурност и отбраната на страната в Република България. Рамкиране на българския сектор за сигурност по юридически критерий. Съпоставка между сектор и система за сигурност.
1.3. Неправителствените организации в системата за сигурност. Саниращата роля на същинския граждански контрол, произлизащ от недържавно-политическата сфера относно сигурността и отбраната на страната.
Тема 2. Психологически операции и тероризъм.
2.1. Въведение в психологическите операции. Психология на влиянието. Алфа стратегии на влияние. Омега стратегии на влияние
2.2. Фактори влияещи на поведението на целевата аудитория - възприятия, нагласи, мотивация, стрес. Анализ на целевата аудитория. Контрапропаганда
2.3. Структури за провеждане на психологическите операции . Медии и средства за разпространение на продуктите за психологически операции. Тероризмът като форма на психологическа война.
Тема 3. Граждански и военни структури на НАТО. Механизми на функциониране и взаимодействие.
3.1. Създаване на Съюза и основни задачи по сигурността. 2. Стратегическа концепция на НАТО. Гражданска (политическа) структура на НАТО. Военна структура на НАТО. Съюзни командвания по операциите и трансформацията.
3.2. Политика и вземане на решения. Взаимодействие и координация в дейността на органите на НАТО. Съюзно отбранително планиране и планиране на силите.
3.3. Програми, организации, агенции и дейности на НАТО. НАТО в управлението на кризи. Роля на Съюза в борбата с тероризма. Бюджети и финансов мениджмънт в НАТО. Трансформацията на НАТО. Сътрудничество на НАТО с парламентарни и неправителствени организации.Тема 4. Система за сигурност и отбрана.
4.1. Системата за национална сигурност – сложна обществена система
4.2. Основни държавни институции от системата за национална сигурност
4.3. Основни оперативни компоненти на системата за национална сигурност
Тема 5. Военно - дипломатически корпус.
5.1. Военно дипломатически корпус. Акредитация. Асоциация на военните аташета.
5.2. Участие на представителите на военно-дипломатическия корпус при организиране на официални посещения на военни делегации и работни групи.
5.3. Процес на организиране на посещение на чуждестранни официални военни делегации в Република България – дейност на протокола. Процес на организиране на посещение на български официални военни делегации в чужбина – дейност на протокола.Тема 6. Граждански и военни структури на ЕС в областта на сигурността и отбраната.
6.1. Европейска политика по сигурността и отбраната (ЕПСО). Европейска стратегия за сигурност.
6.2. Граждански структури в областта на ЕПСО. Военни структури в областта на ЕПСО. Европейска отбранителна интеграция.
6.3. Изграждане на военни способности в областта на ЕПСО. Трансформиране на Европейските отбранителни способности - национални стратегии. Изграждане на капацитет за автономни действия. Бойни групи на ЕС. Принос на Р. България. Мисии и операции на ЕС.
Тема 7. Международно хуманитарно право.
7.1. Преглед на възникването, развитието и спазването на международното хуманитарно право. Съвременни хипотези за приложимостта на нормите на международното хуманитарно право - международен въоръжен конфликт, вътрешен въоръжен конфликт, смесени варианти.
7.2. Правни основания за прилагане на международното хуманитарно право в контекста на управлението при кризи с участието на военни контингенти с мандат на Организацията на Обединените нации и/или на взаимна международно-договорна основа. Основни категории в международното хуманитарно право - комбатанти, наемници, шпиони, гражданско население. Защитени лица според нормите на международното хуманитарно право - ранени, болни, корабокрушенци, военнопленници, интернирани, санитарен и духовен персонал, журналисти и военни кореспонденти.
7.3. Защитени зони и пунктове по смисъла на международното хуманитарно право - санитарни зони (пунктове), санитарни и безопасни зони (пунктове), неутрализирани зони, неотбранявани местности, демилитаризирани зони. Защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт - обща и специална закрила. Международноправни забрани и ограничения относно средствата за водене на бойни действия - противопехотни мини, мини-сюрпризи, морски мини, други видове мини; биологично (бактериологично оръжие и средства за трайно отрицателно въздействие върху природната среда, химическо оръжие; куршуми с нарези и други средства, причиняващи нечовешки страдания и/или прекомерни увреждания; лазерно ослепяващо оръжие.
Тема 8. Управление на военно - дипломатическия персонал.
8.1. Управление на персонала в системата на отбраната и сигурността.
8.2. Планиране на човешките ресурси. Проектиране и анализ на длъжностите. Набиране и подбор на човешките ресурси
8.3. Оценка и атестиране на персонала. Обучение на персонала. Управление на кариерата . Мотивация на персонала. Управление на възнагражденията и стимулите.
Тема 9. Операции по управление на кризи.
9.1. Среда за сигурност, кризи и конфликти. Управление на кризи.
9.2. Класификация на операциите при кризи според ООН, ОССЕ, НАТО и ЕС
9.3. Операции по защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи. Операции при хуманитарни кризи. Операции по поддържане на мира. Операции (действия) по осигуряване на въздушния и морския суверенитет на страната.
Тема 10. Разузнаване и военна дипломация.
10.1. Военна дипломация. Същност, съдържание и видове разузнаване.
10.2. Влияние на агентурно-оперативната обстановка върху формите и методите на разузнавателната работа. Вербовъчна работа. Водене на разузнаване с използване на агентурни методи. Работа на доверителна основа.
10.3. Изучаване на обектите за разузнаване и методи за проникване в тях. Конспирация и бдителност в разузнавателната работа. Водене на външно наблюдение от контраразузнавателни органи и методи за неговото разкриване. Използване на открити източници в разузнавателната работа. Анализ и оценка достоверността на информацията. Аналитична работа в разузнаването. Методика за изучаване и оценка на военнополитическата обстановка.
Тема 11. Военна дипломация и медии.
11.1. Военна дипломация и медии. Информационно осигуряване на военната дипломация. .
11.2. Средства за влияние върху медиите и масовата информация като елемент на информационните операции.
11.2. Пропаганда, контрапропаганда и изграждане на имидж. Комуникативни стратегии при инциденти и кризи.
Тема12. Дипломатическо и консулско право.
12.1. Понятие, възникване и развитие на дипломацията. Дипломация, външна политика и международно право. Понятие и система на държавните органи за външните отношения. Вътрешнодържавни органи за външни отношения. Задгранични органи за външни отношения. Понятие и източници на дипломатическото и консулско право. Понятие, видове, структура и функции на дипломатическото представителство.
12.2. Ръководител на дипломатическото представителство - определение и класове. Назначаване и прекратяване дейността на ръководителя на дипломатическото представителство. Персонал на дипломатическото представителство. Дипломатически ранг. Дипломатически корпус. Привилегии и имунитет на дипломатическото представителство. Понятие и видове. Лични привилегии и имунитети на персонала на дипломатическото представителство
12.3. Възникване и развитие на консулския институт. Възникване и развитие на консулските отношения в България. Консулско представителство - понятие, видове и функции. Консулски окръг. Ръководител на консулското представителство - определение и класове. Назначаване и прекратяване дейността на ръководителя на консулското представителство. Персонал на консулското представителство. Консулски корпус. Привилегии и имунитети на консулското представителство. Лични привилегии и имунитети на персонала на консулското представителство
Тема 13. Еволюция на международното мироопазване.
13.1. Нормативни основи и дефиниции на традиционното мироопазване
13.2. ООН и мироопазващите операции по време на Студената война. Концепции за мироподдържащи операции "второ поколение". Схващания за мироподдържащи операции "трето поколение".
13.3. Ролята на международни и регионални организации за сигурност в ОПМ. Неправителствените организации, политически и религиозни лидери и медиите в ОПМ.
Списък на препоръчителната литература.
Основни теми:
Тема 1. Правна уредба на националната и международна сигурност и отбраната на страната.
1.1. Христо Георгиев. Политика на сигурност на Република България в началото на21 век: теоретични и приложни аспекти. С.,2011.
1.2. Теория на международните отношения. проф. Стефанов – 1997 –София
1.3. Международна сигурност. проф. Стефанов – 1997 – София
1.4. Рачев, В. и др., "Национална и международна сигурност", Военно издателство, С., 2005.
Тема 2. Психологически операции и тероризъм.
2.1. Карастоянов, Г. (2002). Психологически операции, ВИ
2.2. Карастоянов, Г. , Димитров, Д. (2006)Развитие на схващанията за информационните операции. В: Военното образование и трансформацията на отбраната и въоръжените сили, ВА “Г. С. Раковски”, София, 2006, с. 38 – 45, ISBN-10: 954-9348-03-02, ISBN- 13:978-954-9348-03-3
2.3. Карастоянов, Г. (2008). Увод в психология на преднамереното влияние, В:Карастоянов, Г., Лидерски практики, Военно издателство, С. 2007.
2.4. Карастоянов, Г. Съпротиви срещу влияние, G. Карастоянов, Г., Лидерски практики, Военно издателство, С. 2008.
2.5. Градев, Д. (1995). Социална психология на масовото поведение, Университетско издателство "Св. Климент Охридски.
2.6. Диси, Е., Райън, Е. (1992). Съвременно развитие на мотивационните изследвания, Българско списание по психология, кн. 4, стр. 5 - 16.
Тема 3. Граждански и военни структури на НАТО. Механизми на функциониране и взаимодействие
3.1. Справочник на НАТО, 2001;
3. 2. Справочник на НАТО, 2006;
3. 3. Стратегическа концепция на НАТО, 2010 г.;
3.4. NATO Review: Examining NATO's Transformation; Special issue, Spring 2005.
3.5. Трансформацията на НАТО, брошура - 2004.
3.6. НАТО пред 21 век, брошура - 2004.
Тема 4. Система за сигурност и отбрана.
4.1. Бахчеванов Георги. Система за национална сигурност. Институции и основни оперативни компоненти. Учебник. С., 2007.
4.2. Валери Рачев, Георги Бахчеванов, "Национална и международна сигурност", С. ВИ, 2005
4.3. Цветан Семерджиев, Георги Бахчеванов, "Информационно общество: концепции, перспективи, сигурност. С., Софттрейд, 2004
4.4 Дарендорф, Р. Съвременният социален конфликт. С., 1993
4.5. Дюфур, Жан-Луи, М.Ваис. Войната през ХХ век. С., 1999.
Тема 5. Военно - дипломатически корпус.
5.1. Кожухаров, Й., Дипломация и протокол, КИК „Труд”, С., 2004.
5.2. Ангелов, А., Основи на мениджмънта, С., 1998.
5.3. Велкова, Л., Административният мениджмънт, С., 2008.
5.4. Виенска конвенция за дипломатическите отношения, Обн. ДВ. бр.28 от 9 Април 1968 г.
5.5. Виенска конвенция за консулските отношения, Обн. ДВ. бр.42 от 25 Май 1990 г.
5.6. Закон за държавния протокол, Обн. ДВ бр. 32 от 2000 г., посл. изм. ДВ бр. 35, бр. 39/2009 г.
Тема 6. Граждански и военни структури на ЕС в областта на сигурността и отбраната.
6.1. Европейска стратегия за сигурност, декември 2003 г. 6.2. Валентин Катранджиев. Външната политика на Европейския съюз.С., Военно издателство, 2011.
6.3. Петър Попчев. Европейски съюз : Принос към глобалната сигурност и стабилност . София: Български бестселър, 2006.
6.4. Guide to the European Union, 2005.
6.5. European defence: A proposal for a White Paper, 2004.
Тема7. Международно хуманитарно право.
7.1. Алексеев, С., Обща теория на правото, том I, С., 1984, с. 261 - с. 262.
7.2. Aтанасова, T. и др., Английско-български речник (том I), БАН, С., 1993, с. 775.
7.3. Александров, Е., Международно-правовая защита культурных ценностей и обектов, С., 1978.
7.4. Алтънов, И., Проблемата за защита на културните ценности по време на война, Известия на Института за правни науки, 1962, т. 12, кн. 2, с. 31 - с. 65.
7.5. Бори, Ф., Произход и развитие на Международното хуманитарно право, изд. на БЧК, С., 1996, с. 7.
Тема 8. Управление на военно - дипломатическия персонал.
8.1. Къндева,Е.,"Публична администрация”, Сиела,С.,2003
8.2.Савов,В.,"Основи на управлението”, УН.изд.,С.,1996 8.3.Харизанова,М.,и др."Управление на човешките ресурси",Ун.изд.,С.,1997
8.4.Владимирова, К.,и др.,Управление на човешките ресурси",Ун.издС.,1998
8.5.Йегерс,П., и др."Ефективно управление на персонала",Изд.Информа интелект, С.,1996.
8.6.Аврамов, В.,"Управление на персонала на търговската фирма",Изд.Тракия-м"С.,1998.
8.7.Атанасова, М.,"Подбор и обучение на персонала"Изд.Тракия-м,С.,1997
8.8. Армстронг,М.,"Основни техники на управление”, Делфин Прес,Б.,1994.
8.9. Бояджиев, Д.,"Мениджмънт на човешките ресурси”, Diagnosis PressqС.,1994.
Тема 9. Операции по управление на кризи.
9.1. Среда за сигурност, кризи и конфликти. Управление на кризи.
9.2. Класификация на операциите при кризи според ООН, ОССЕ, НАТО и ЕС
9.3. Операции по защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи. Операции при хуманитарни кризи
9.4. Операции по поддържане на мира.
9.5. Операции (действия) по осигуряване на въздушния и морския суверенитет на страната.
Тема 10. Разузнаване и военна дипломация.
10.1. Асенов, Бончо – Теория на разузнаването, „Албатрос”, 2005.
10.2. Асенов, Бончо – Теория на разузнаването и контраразузнаването, Варненски свободен университет “Черноризец храбър” 2008.
10.3. Йончев, Димитър – Разузнаване. С., 2005 г.
10.4. Начев, Йордан – Вербовка, агентура, разузнаване. С., 2006.
10.5. Кожухаров, Йордан – Дипломация и протокол, книгоиздателска къща Труд 2004.
10.6. Кожухаров, Йордан – Етикет и протокол, книгоиздателска къща Труд 2002 г
Тема 11. Военна дипломация и медии.
11.1. Бъркоуиц, Брус. Новото лице на войната. София, 2003.
11.2. Джефкинс,Ф. Въведение в маркетинга, рекламата и паблик рилейшънс. Варна, 1993.
11.3. Кунчик, М., и А. Ципфел. Въведение в науката за публицистика и комуникации. София,1997.
11.4. Кътлип, С., Сентър, А., и Бруум, Г. Ефективен пъблик рилейшънс. София, 1999.
11.5. Лидстоун, Дж. Лице в лице с медиите. Екслибрис, 2000.
11.6. Gregory, A. Panning and Managing a PR Campaign. A Step-by-step Guide. IPR: PR in Practice Series. Kogan Page, 1996.
11.7. Joint Pub 3-61, Public Affairs, 9 May 2005.
Тема12. Дипломатическо и консулско право.
12.1. Г. Стефанов, Международна сигурност, С. 1997, Изд. "Сиела"
12.2. В. Рачев, Огнян Аврамов, Иван Кръстев. Национална сигурност и демократизация на гражданско-военните отношения в България. С.1976 Изд. "Албатрос"
12.3. Бжежински. Голямата шахматна дъска. С. 1997
12.4. Хенрих Кисинджър. Дипломацията, С. 1997
Указания за формата на държавния изпит:
Държавният изпит за магистърската програма „Дипломация в сигурността и отбраната“ е писмен и устен.
Писменият държавен изпит се провежда върху посочения по горе конспект.
Устният държавен изпит е беседа с държавната изпитна комисия върху темите от писмения изпит.
Конспектът е разработен от комисия в състав: проф. Христо Георгиев, проф. Георги Бахчеванов, доц. Ненко Дойков и доц. Юлиана Каракънева (протокол № 101/19.06.2012 на съвета на ДНМС).
Конспектът е приет от съвета на ДНМС (протокол № 110/ 22.01.2013 г.).
- КОНСПЕКТ за държавен изпит за МП "Управление на националната и регионална сигурност“
Основни теми:
Тема 1. Националната сигурност като политическа и правна категория.
1.1. Понятия и определения за национална сигурност.Елементи на сигурността. Категории и принципи. Национални интереси и сигурност.
1.2. Геополитика и национална сигурност. Сфери на националната сигурност.
1.3. Равнища на сигурност. Разграничения между вътрешна, външна и военна сигурност.Специфика на сигурността на aмалката държава.
Тема 2. Вътрешната сигурност на държавата - понятие, еволюция, съвременно съдържание.
2.1. Обхват на понятието вътрешна сигурност. Зависимости между вътрешна и външна , между вътрешна и военна сигурност. Историческа еволюция на понятието за вътрешна сигурност - обхват на дейностите в различните исторически периоди.
2.2. Особености на съвременната криза на вътрешната сигурност на държавата. Проявления на кризата - невъзможност за справяне с процесите на етническа диференциация , загубата на контрол върху икономическите и културни процеси в държавата.
2.3. Глобализацията като основна причина за съвременната криза на националната държава. Същност на глобализацията и отражение върху вътрешните функции на държавата.
Тема 3. Аспекти на сигурността.
3.1. Етнонационални аспекти на сигурността - понятие и съдържание, рискове и заплахи, средства за преодоляване. Икономическа сигурност - понятие и съдържание, рискове и заплахи, средства за преодоляване.
3.2. Екологическа сигурност - понятие и съдържание, рискове и заплахи, средства за преодоляване. Демографска сигурност - понятие и съдържание, рискове и заплахи, средства за преодоляване.
3.3. Военни аспекти на политиката на сигурност. Понятие и основни елементи на военната сигурност на държавата.
Тема 4. Теория и история на гражданско военните отношения.
4.1 Развитие на идеите за гражданско-военните отношения през античността и средните векове.
4.2 Характеристика на гражданско-военните отношения през модерната епоха.
4.3 Класически етап в развитието на теорията за гражданско-военните отношения.Развитие на теорията за гражданско-военните отношения в края на ХХ и началото на ХХІ век.
Тема 5. Национална идея и държавност в българското историческо наследство.
5.1 Понятие за културно наследство. Структура на културното наследство
5.2 "Културно влияние" или "културно взаимодействие". Национална култура в контекст. Проблемът "свой - чужд"
5.3 Визуалното културно наследство като основен маркер за национален идентитет. Национализъм и национален нихилизъм в изучаването и пропагандирането на културното наследство. Нормативна база за опазване на културното наследство
Тема 6. Разузнавателен анализ.
6.1 Предмет, съдържание и цели на разузнавателния анализ;
6.2 Методология на информационно-аналитичната дейност;
6.3 Анализ на явни източници.
Тема 7. Човешка сигурност.
7.1 . Защита правата на човека като теоретичен проблем на обществените науки.
7.2 . Основи на правната регламентация на правата на човека. Национални и международни аспекти.
7.3. Правата на човека, международните организации и геополитическите предизвикателства на XXІ в.
Тема 8. Информационни технологии за управление при риск
8.1 Информационна война (ИВ). Същност и теории за ИВ. Информационна мощ. Използване на информационната мощ при управление на сигурността. Аспекти и форми на ИВ.
8.2 Роля на ИТ в операции различни от война (ОРВ). Същност на реинженеринга и роля на ИТ.
8.3 Автоматизирани системи за управление (АСУ) в сигурността. Същност, принципи на изграждане, класификация и структури. Примери за използване на АСУ на системите оръжия (АСУСО), стационарни АСУ за войските (САСУВ) и полеви АСУ за войските (ПАСУВ). Географски информационни системи (ГИС), използвани при управление на рискови ситуации.
Тема 9. Психология и сигурност
9.1 Предмет на психологията на сигурността. Емпирична психология срещу философска психология. Авторефлексивна феноменология срещу обективни експликации. Принципът на изоморфност. Принципът за количественост. Принципът за вероятностност на оценяването.
9.2 Индивидуална регулация на поведението. Ролята на темперамента и емоциите. Потребности, мотиви, ценности. Аз-регулация на индивидуалното поведение. Ролята на ситуацията и контрагента. Поведенчески стереотипи.
9.3 Психология на малката група. Социално-психологическа динамика. Социален статус, социална роля, социални очаквания, социални норми. Сплотеност на групата. Екипна съвместимост. Психология на социалните множества. Масова психология. Типология на социалните множества.. Тълпа, паника, слухове. Структура на социалното множество. Управление на социалните множества.
9.4 Психология на сигурността на персонала. Подбор на п персонала. Мотивация на персонала. Интегритет. Израстване в кариерата. Корпоративни девиации. Лидерство и управление на персонала.
Тема 10. Изграждане и управление на системи за сигурност.
10.1Управление на системите за сигурност;
10.2 Среда на управление в сигурността;
10.3Необходимост от промяна на структурата за сигурност.
Специализация: Вътрешна сигурност.Тема 1. Основни понятия за сигурност, опасност, риск, корпоративна и национална сигурност.
2.1. Исторически преглед на системите за корпоративна сигурност. 2.2. Анализ на компонентите сигурност/несигурност в условията на нашата страна.
2.3. Основни принципи за изграждане системата за сигурност на корпорациите.
Тема 2. Структура и характер на системата за корпоративна сигурност.
3.1. Задачи на системата за корпоративна сигурност
3.2. Структура и задачи на системата за вътрешна сигурност.
3.3. Структура и задачи на системата за външна сигурност. Структура на системата за сигурност на информационната система на корпорацията.
Тема 3. Основни понятия за разузнаване и корпоративно разузнаване.
4.1. Видове разузнаване. Държавни и частни разузнавания.
4.2.Система за контраразузнавателно обезпечаване лоялността към корпорацията.
4.3. Възможности за взаимодействие между частните и държавните служби за сигурност в контекста на националната и корпоративната сигурност.
Тема 4. Правен режим и управление на специалните разузнавателни средства.
5.1. Основни моменти в Закона за СРС: Способи, режим на разрешаване, срокове, контрол.
5.2. Секретно проникване – методология на извършване и управление на операцията;
5.3. Външно наблюдение – същност, методология, управление.
Тема 5. Основи на контраразузнаването.
6.1. Място и роля на контраразузнаването в системата за национална сигурност. Контраразузнавателни практики в корпоративнната сигурност.
6.2. Контраразузнаването като дейност. Способи за събиране на оперативна разузнавателна информация. Оперативно неутрализиране на обекти на контраразузнаването.
6.3. Среда за сигурност. Оперативната обстановка като контраразузнавателна категория. Контраразузнавателен анализ и оценка. Оперативни дела в контраразузнаването. Секретни сътрудници в контраразузнаването и организация на работата с тях. Специални разузнавателни средства/СРС/ и използването им в контраразузнаването.
Списък на препоръчителната литература
Основни теми:
Тема 1. Националната сигурност като политическа и правна категория.
1.1. Христо Георгиев. Политика на сигурност на Република България в началото на21 век: теоретични и приложни аспекти. С.,2011.
1.2. Г.Стефанов. Международната сигурност. С.,2005 г. Изд. "Сиела".
1.3. Национална и международна сигурност. С. ВИ. 2005.
1.4. Димитър Йончев. Равнища на сигурност. С. НБУ. 2008
Тема 2. Вътрешната сигурност на държавата - понятие, еволюция, съвременно съдържание.
2.1. Христо Георгиев. Политика на сигурност на Република България в началото на21 век: теоретични и приложни аспекти. С.,2011.
2.2. Димитър Йончев. Равнища на сигурност. С. НБУ. 2008
2.3. Николай Слатински. Сигурността. Същност. Смисъл. Съдържание. С. ВИ. 2011.
Тема 3. Аспекти на сигурността.
3.1. Христо Георгиев. Политика на сигурност на Република България в началото на21 век: теоретични и приложни аспекти. С.,2011.
3.2. Национална и международна сигурност. С. ВИ. 2005.
3.3. Тилчо Иванов. Мениджмънт на сигурността и отбраната. С. УИ. 2008.
3.4. Димитър Йончев. Равнища на сигурност. С. НБУ. 2008
Тема 4. Теория и история на гражданско военните отношения.
4.1 Сун Дзъ, Изкуството на войната. Древни китайски трактати, книгоиздателска къща “Труд”, С. 2001г. .
4.2 Тукидид, История на Пелопонеската война, Наука и изкуство, С.,1979г..
4.3 .М.Вебер, Социология на господството, У.И. Св.Кл.Охридски, С.,1992г. 1.5.
4.4. С.Хънтингтън, Войникът и държавата. Теория и политика на гражданско-военните отношения, ИМО “Св.Георги Победоносец, С. 1998г. .
4.5 Карл фон Клаузевиц,Теория на голямата война , София-Р, 2001г. .
4.6 Дж.К.Гълбрайт, Анатомия на властта, И.”Христо. Ботев”, С. 1993г. .
4.7 Й.Баев, Развитие на теорията за гражданско-военните отношения в САЩ, В.Ж. №1,2001г. .
Тема 5. Национална идея и държавност в българското историческо наследство
5.1 Бочков, Пламен. 1999: Етничните образи на мъжкото и женското: власт и компетентност. – Български фолклор, 25, 1999, № 4, 36-44.
5.2 Хобсбом, Ерик 1996: Нации и национализъм. София, Обсидиан (библиотека НБУ).
5.3 Гелнер, Ърнест 1999: Нации и национализъм. София, ЛиК.
5.4 Беновска-Събкова, Милена. Към мултикултурно съжителство в България: 1989-2001 г.
5.5 Беновска-Събкова, Милена. Колебливата идентичност. Наблюдения от село Драгиново, Велинградско. – В: Бояджиева, Ст., Д. Добрева, Св.Петкова (ред). Фолклор, традиции, култура. Сборник в чест на Стефана Стойкова. С., 2002, 221-230.
Тема 6. Разузнавателен анализ
6.1. Байрактаров,М. Информационно-аналитичната дейност в системите за сигурност в публичния и частния сектор. 2009(с) НБУ.
6.2. Асенов Б. Теория на разузнаването и контраразузнаването. - ВСУ „Черноризец Храбър”, 2008 г.
Тема 7. Човешка сигурност.
7.1 Ван Дайк, П. Ван Хууф, Г. Европейската конвенция за правата на човека - теория и практика. С., 2000 г.
7.2 Друмева, Е., Каменова, Цв. Права на човека. Учебно помагало. Пловдив, 2000 г.
7.3 Ирена Илиева, Рамковата конвенция за защита на национални малцинства и нейният контролен механизъм. Правна мисъл, 2000, № 3.
7.4 И.Илиева, Международноправни проблеми на борбата срещу международния тероризъм. Кронос, С.,2005
7.5 Весела Табакова, Права на човека и медиите, С., ЛИК, 2006
7.6 Веселин Цанков, Бежанско право, Варна, 2006
7.7 В. Цанков. Аз, гражданинът на Република България и на Европейския съюз.С., 2005
7.8 Дейвид Форсайт. Правата на човека в международните отношения. Слънце, С., 2000
7.9 Константинов, Е. Протокол №11 на Европейската конвенция за правата на човека. Правна мисъл 1998, №
7.10 Бояджива, Н., Интернационализирането на конфликта в Косово и трансатлантическата сигурност (1996-1999 г.) - Bulgarian Journal of American and Transatlantic Studies, 2006, vol. 1, No 1,
Тема 8. Информационни технологии за управление при риск
8.1 Павлов Г., Информационна сигурност в организацията, Унив. изд. "Стопанство", С., 2011.
8.2 Павлов Г., Защита на информацията, Унив. изд. "Стопанство", С., 2010.
8.3 Павлов Г., Информационни технологии в отбраната и сигурността, Унив. изд. "Стопанство", С., 2003.
8.4 Павлов П., Актуални информационни технологии в отбраната и сигурността, Унив. изд. "Стопанство", С., 2001.
8.5 Петров Р., Защита на информацията в компютрите и мрежите, Издателство "Корени", С.,2002.
Тема 9. Психология и сигурност
9.1 Гайдаров, К. (2007). Криминалната личност. С., Унив изд. и Софи-Р.
9.2 Гайдаров, К. (2005). Психологически проекции на съвременния тероризъм. (лекция). НБУ
9.3 Градев, Д. (1995). Социална психология на масовото поведение, С.
9.4 Лешан, Л. (2008). Психология на войната: размисъл за нейната мистика и лудост. С., Анимар.
9.5 Льо Бон, Г. (2002). Психология на тълпите. С., Витяз.
9.6 Московичи, С. (2008). Социална психология. С., Д. Яков.
Тема 10. Изграждане и управление на системи за сигурност.
10.1 Байрактаров,М. Информационно-аналитичната дейност в системите за сигурност в публичния и частния сектор. 2009(с) НБУ.
10.2 . Йончев, Д. Теория на скритото присъствие, С., 2002.
10.3 Акофф, Р. Планирование будущего корпорации, М., 1985.
Специализация: Вътрешна сигурност
Тема 1. Основни понятия за сигурност, опасност, риск, корпоративна и национална сигурност.
1.1.Апостолов, С. Генезис на фирмената сигурност в Република България през преходния период. С., 2003.
1. 2. Бойчев, П. Техническо разузнаване. С., 2003.
1.3. Бояджиев, Т. Разузнаването. С., 2000.
Тема 2. Структура и характер на системата за корпоративна сигурност.
2.1.Василев, Е. Мениджмънт на сигурността. С., 2002.; Григоров, В. Основи на фирмената сигурност. С., 2002.
2.2.. Иванов, Х., Н. Арабаджийски. Частна охранителна дейност. Коментар, правна регламентация, образци-документи. С., 1997; Василев, Е. Фирмена сигурност. С., 2000.
2.3.. Гайдаров, Й. Фирмена сигурност. Велико Търново, 1998.
Тема 3. Основни понятия за разузнаване и корпоративно разузнаване.
3.1. Дворник, Ф. Произход на разузнавателните служби. С., 1997.
3.2. Делибалтов, И. Промишлен шпионаж. Средства и методи за водене на неагентурно фирмено разузнаване. С., 2000. ; Бойчев, П. Техническо разузнаване. С., 2003.
3.3. Бояджиев, Т. Разузнаването. С., 2000г.; Бояджиев, Т. Шпионажът като занаят. С., 2002. ; Иванов, Х., Н. Арабаджийски. Частна охранителна дейност. Коментар, правна регламентация, образци-документи. С., 1997г.
Тема 4. Правен режим и управление на специалните разузнавателни средства.
4.1 Радулов,Н,Специални разузнавателни средства, „АСИ принт”,С, 2010, 268 с.
4.2 Асенов Б. Теория на разузнаването и контраразузнаването. - ВСУ „Черноризец Храбър”, 2008 г.
Тема 5. Основи на контраразузнаването
5.1 Конституция на Република България; Закон за ДАНС; Закон за МВР; Закон за отбраната и въоръжените сили;
5.2 Асенов, Б., П. Кипров, Теория на контраразузнаването, изд. Труд, София, 2005
5.3 Джонев, С., Социална психология, т.2, София, 1996
5.4 Долгова, А.И., Терроризм и организованная преступность// Организованый терроризм и организованная преступность, М., 2002
5.5 Лок, Джонсън, Тайнните служби. Американското разузнаване в един враждебен свят, София, ЛИК, 2004
5.6 Май, Клаус Рюдигер, Тайни съюзи, София, ИК БАРД, 2009
5.7 Моджорян, Л.А., Терроризм и национально – освободительние движения, Государство и право, 1983, 3.
5.8 Попов, Х., Тероризмът – психологически корени, последствия и интервенции, София, 2005
5.9Прохожева, А.А., Общая теория национальной безопасности, Москва, РАГС, 2005
Указания за формата на държавния изпит
Държавният изпит за магистърската програма „Управление на националната и регионална сигурност“ е писмен и устен.
Писменият държавен изпит се провежда върху посочения по горе конспект.
Устният държавен изпит е беседа с държавната изпитна комисия върху темите от писмения изпит.
Конспектът е разработен от комисия в състав: проф. Христо Георгиев, проф. Георги Бахчеванов, доц. Ненко Дойков и доц. Юлиана Каракънева (протокол № 101/19.06.2012 на съвета на ДНМС).
Конспектът е приет от съвета на ДНМС (протокол № 110/ 22.01.2013 г.).- Въпросник за полагане на докторски минимум по ДП "Стратегии и политики на сигурност"
-
за полагане на докторски минимум по ДП „Стратегии и политики на сигурност“